تحقیقات هسته ای به طور فزاینده ای تجاری می شود

[ad_1]

معاون پژوهش، فناوری و آموزش پژوهشکده تشعشعات در خصوص تجاری سازی تحقیقات پژوهشگران صنعت هسته ای گفت: تجاری سازی تحقیقات هسته ای ضروری است. با سیاست جدید پژوهشگاه علوم و فناوری هسته‌ای، تحقیقات تجاری‌تر می‌شود.»

به گزارش ایسنا، دکتر کاشیان در گفت و گوی رادیویی درباره جایگاه ایران در استفاده از فناوری هسته ای و دستاوردهای چشمگیر در حوزه های مختلف انرژی صلح آمیز هسته ای گفت: بسیار خوشحالم که بگویم کشور ما در موقعیت بسیار خوبی برای استفاده قرار دارد. امروزه فناوری‌های هسته‌ای. «فناوری‌های مختلف هسته‌ای دارند و ما موفق شده‌ایم به موفقیت چشمگیری دست پیدا کنیم.

وی افزود: در کاربرد پرتو، بهداشت و پزشکی، صنعت، استفاده از شتاب دهنده ها، فوتونیک و فناوری کوانتومی، پلاسما، همجوشی هسته ای و همچنین چرخه سوخت هسته ای به موفقیت های ارزشمندی دست یافته ایم. در زمینه رادیوداروها امروزه به همراه کشورهای پیشرفته در حال تکمیل تحقیقات لازم و ارائه آن به بیماران پس از طی مراحل بالینی هستیم. اکنون بیماران خارج از کشور برای حضور در مراکز درمانی در ایران و استفاده از رادیوداروهای ما اقدام می کنند.

یکی از اعضای هیات علمی پژوهشگاه علوم و فناوری هسته ای با توجه به حرکت سریع دانشمندان ایرانی در تولید رادیوداروها خاطرنشان کرد: تلاش همکاران ما در سازمان انرژی اتمی ایران منجر به خنثی سازی تحریم های سرکوبگرانه در این حوزه شده است. بهداشت و پزشکی.” همانطور که می دانید ما قادر به واردات تجهیزات پزشکی و مواد اولیه نبودیم و این گونه اقدامات کاملا غیرانسانی بود. متأسفانه برخی از این رادیوداروها کاملاً محافظت می شوند و توسط چندین شرکت خاص تولید می شوند. این رادیوداروها را به ما نمی دادند یا گاهی با قیمت های خیلی بالا به ما می رسیدند.

وی ادامه داد: به همین دلیل است که سازمان انرژی اتمی ایران و شرکت های تابعه آن وارد عرصه تولید و خودکفایی در حوزه رادیودارو شده اند و امروز از سنتز مواد دارویی کارآمد به تولید خودکفایی رسیده ایم. رادیو ایزوتوپ ها و تبدیل آنها به رادیوداروها.” اکنون می‌توانیم رادیوداروهای هدفمندی تولید کنیم که آزمایش‌های لازم را گذرانده باشند و با بومی‌سازی در سطح جامعه بسیار کاربردی و مؤثر باشند.

معاون پژوهشی پژوهشکده تشعشعات با اشاره به ساخت سیستم های سنجش و تشعشع و استفاده شد. با توجه به موضوع تحریم ها، در واقع امکان معرفی این سامانه در کشور ما وجود نداشت. اما اکنون با کمک دانشمندان هسته ای، محققان ایرانی سیستم تشعشع خون را بومی سازی کرده و آماده استفاده است.

وی درباره سنسورهای اولیه و خودکفایی در این سنسورها گفت: قبلاً سیستم های لایروبی مورد استفاده وارد می شد، اما موفق شدیم این نوع سیستم ها را مکان یابی و تولید کنیم. همه این دستاوردهایی که ارائه می کنم در واقع تجاری سازی شده است و انشالله تجاری سازی محصولات در حوزه هسته ای با همکاری مرکز مسابقه در سازمان انرژی اتمی ایران سرعت بیشتری خواهد گرفت.

استاد این پژوهشکده درباره ماموریت و فعالیت های مرکز فناوری و نوآوری راشا اظهار داشت: در حال حاضر حدود 60 مرکز فناوری در مرکز راشا مشغول به کار و تحقیق هستند که همه آنها حاصل سال ها تحقیق در سازمان است. و کار. موسسه تحقیقات علوم و فناوری هسته ای؛ تجاری‌سازی تحقیقات هسته‌ای ضروری است با سیاست جدید پژوهشگاه علوم و فناوری هسته‌ای، تحقیقات دانشجویی و پژوهشی سریع‌تر در مسیر تجاری‌سازی قرار گیرد.

کاشیان ادامه داد: یکی دیگر از افتخارات ما در حوزه کشاورزی هسته ای است. تعداد زیادی بذر را با روش های جدید اصلاح کردیم و توانستیم گام های موثری در مبارزه با آفات برداریم. موضوع مبارزه با آفات با تکنیک هسته ای در بخش وسیعی از باغات شمال کشور به حل مشکل مگس های مدیترانه ای مربوط می شد و اکنون با حمایت رئیس سازمان با کنترل روش هسته ای این روش حل شده است. سازمان انرژی اتمی

وی در پایان با اشاره به تحریم‌های علمی کشورهای مختلف علیه برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای ایران، گفت: با عزم یکایک دانشمند ایرانی، در زمینه‌های مختلف فناوری صلح‌آمیز، تلاش کرده‌ایم به ارتفاعات بلندی دست پیدا کنیم و این مهم را تسریع کنیم. از سوی دیگر، با افزایش تعداد و تعریف پروژه‌های فنی و مشترک با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، می‌توان در دستیابی به فناوری‌های جدید پیش قدم شد.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

معرفی آنتیویروس امنیت کامل پادویش آنتی ویروس پادویش من

معرفی آنتیویروس امنیت تام پادویش – آنتی ویروس پادویش من خرید آنتی ویروس , خرید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.