مزایای مبدل حرارتی صفحه ای صنعتی

مزایای مبدل حرارتی صفحه ای صنعتی
مبدل حرارتی صفحه ای پلیت , پلیت مبدل حرارتی صفحه ای, خرید مبدل حرارتی صفحه ای, مبدل حرارتی صفحه ایی, مبدل حرارتی صفحه ای جوشی, خرید مبدل صفحه ای, مبدل صفحه ای حرارتی, مبدل حرارتی صفحه ای گسکت دار, مبدل های حرارتی صفحه ای پره دار, مبدل های حرارتی صفحه ای

با نصب یك دستگاه مبدل صفحه ای بین برج خنك كن و كندانسور به سادگی می توان از ورود آلودگی ها به داخل كندانسور جلوگیری بعمل آورد.

تغییرات دمایی کمتر بین محصول و محیط نیز از سوختن محصولات با محتوای قند یا پروتئین متوسط تا بالا جلوگیری می کند.

انتقال حرارت در مبدل صفحه ای به اینصورت است كه دو سیال از ورودی های دستگاه وارد شده و بخاطر اینكه واشر بین صفحات در قسمتهای اتصال كانال ورودی یكی در میان باز و بسته است، سیال نیز بصورت یكی در میان در لابه لای صفحات مبدل حرارتی صفحه ای وارد شده و بین شیارهای آنها حركت می کند.

2. پوسته مبدل حرارتی پوسته و لوله به همراه تیوپ شیت ها وظیفه نگهدارنده لولهها و اتصال ورودی و خروجی ها را بر عهده دارد.

از این رو ورودی و خروجی لوله ها از طریق یک کانال که به دو قسمت تقسیم شده است صورت می گیرد.

همان طوری که از نام این مبدل حرارتی پیدا است لوله ها به شکل حرف لاتین (U) ساخته می شوند.

لوله ها ممکن است به صورت راست (دو سر باز) یا به شکل U روی صفحه ای به نام TUBE SHEET پرس یا جوش داده شوند.

جزئیات بیشتر در شکل زیر نشان داده شده است. پس از سطوح پره دار بیشتر در سمت گاز های استفاده می شوند.

همچنین وجود مسیر جریان ثانویه در هر دو کانال حلزونی، میزان تبادل حرارت را نیز بیشتر میکند. برای جریان در لوله ها 16ـ1 گذر ممکن است استفاده شود.

این نوع مبدل حرارتی شامل فقط یک کانال و یک صفحه لوله می باشد. در پوسته یک گذر، سیال از یک انتها مبدل وارد شده و انتهای دیگر خارج می شود.

که در اکثر صنایع مانند نفت ، گاز ، پتروشیمی ، غذایی ، دریایی و … انواع مختلفی از مبدلهای حرارتی بشقاب دائمی ، مانند انواع بشقابی، و جوشکاری شده انواع مختلف وجود دارد و اغلب آنها برای کاربردهای حلقه بسته مانند یخچال مشخص می شوند.

جریان های تبادل کننده حرارت در مبدل ها ممکن است به شکل های مختلف(همسو، ناهمسو و متقاطع) به حرکت درآیند.

جنس واشر پلیتها از انواع مختلف فیبر فشرده آزبست، الاستومرهای سیلیکونی،پلاستیک های فلئورکربنی و اتیلن پروپلین می باشد و در تولید آن ها از مواد مختلف مانند Silicon,EPDM,NBR,Viton و در صورت نیاز از سایر پایه های پلیمری استفاده می شود.

پوسته(SHELL) ـ جنس، قطر، ضخامت و حجم پوسته به طبیعت سیال، مقدار جریان سیال، فشار و درجه حرارت سیال و مشخصات دسته لوله ها(TUBE BUNDLE) از نظر قطر و طول آن بستگی دارد.  This po​st w​as creat​ed wi th the  he lp  of G SA᠎ Conte nt Generator D​em᠎over sion!

صفحه لوله(TUBE SHEET) ـ صفحه ای دایره ای شکل که سر لوله ها روی آن قرار می گیرد، جنس و ضخامت و قطر این صفحه به جنس لوله ها، تعداد لوله ها و نوع مبدل حرارتب بستگی دارد.

لوله ها (TUBES) ـ جنس، تعداد، قطر، طول و ضخامت لوله ها به طبیعت سیال(خورنده یا بی اثر، تمیز یا کثیف و ; ) مقدار جریان سیال، فشار و درجه حرارت سیال و بار حرارتی مبدل بستگی دارد.

از طرفی نمی توان جریان های حاوی مواد جامد (کثیف) را به خاطر ایجاد سائیدگی در خم موجود در لوله ها استفاده کرد.

با ایجاد جریان های متقاطع مقاومت فیلمی تشکیل شده روی لوله ها را از بین برده و ضریب انتقال حرارت را بالا می برند.

همچنین برجستگی های ایجاد شده، یک نقش حیاتی دیگر را نیز بر عهده دارند. به بیانی دیگر تامین آب گرم گرمایش محیط بر عهده مبدل حرارتی اصلی که در تماس مستقیم با شعله مشعل قرار دارد.

بدین طریق که هوای مجاور صفحه، گرم شده و با تغییری که در وزن مخصوص آن بوجود می آید، به قسمت های دیگر حرکت کرده و هوای سرد جای آن را می گیرد.

تیغه ها در داخل پوسته قرار گرفته و لوله ها از میان سوراخ های آن ها که به تعداد لوله ها می باشند عبور می کنند.

با بازکردن پیچ و مهره ها، کانال از پوسته جدا می شود و صفحه لوله ها و دسته لوله ها را می توان از پوسته خارج نمود، به طوری که امکان تمیزکردن و بازرسی قسمت خارجی لوله ها فراهم می شود.

بدین طریق امکان تمیزکردن و بازرسی قسمت خارجی لوله ها میسر می گردد. در این حالت اختلاف درجه حرارت در طول لوله نسبت به جریان همسو یکنواخت تر است. Th is was c re᠎ated with the he᠎lp  of G SA C on​tent G᠎ener ator DE MO.

وقتی برای سردکردن یک صفحه گرم، آن را در مقابل یک بادبزن قرار می دهند، این همان انتقال حرارت جا به جایی از صفحه گرم به هوای اطراف می باشد.

در جریان همسو، چون دو سیال در یک جهت جریان دارند دمای سیال سرد در خروج نمی تواند بیشتر از دمای سیال گرم باشد.

با توجه به بالا بودن قیمت مبدل پکیج بوتان تمام این مراقبت ها و پیشگیری ها در خصوص مبدل حرارتی پکیج بوتان نیز صدق می کند.

این مبدل شكل اصلاح شدهای از مبدل پوسته و لولهای با صفحه لوله شناور است. در یک مبدل حرارتی که دارای دو گذر در لوله ها می باشد، سیال در میان نیمی از لوله ها در یک جهت و در میان نیمی دیگر از لوله ها در جهت مخالف جریان می یابد.

واشرهای مبدل حرارتی صفحات، همچنین به عنوان واشرهای لاستیکی مبدلهای حرارتی بشقاب شناخته می شوند، به ویژه برای مهر و موم کردن واشر در مبدل های حرارتی بشقاب استفاده می شود.

مبدل های حرارتی صفحه ای را نمی توان برای کولینگ هوا استفاده کرد و حتی برای تبادل حرارت در کویل های هوا- هوا و یا گاز- گاز نیز مناسب نیستند ضمنا سیالاتی با لزجت بالا به ویژه وقتی خنک کاری مورد نظر باشند با توجه به اثرات توزیع جریان در این نوع مبدل ها کارآمد جلوه می کنند.

لولههایی با پره داخلی نیز وجود دارند ولی عموما در این مبدلها بیشتر از پرههای بلند طولی استفاده میشود که در خارج لولهها تعبیه شده اند.

قطر، تعداد، طول گام و آرایش لولهها قابل تغییر میباشد. در این مبدلها، لولههایی با مقطع دایرهای در داخل پوستهای استوانهای نصب میشوند و یک سیال از داخل لولهها و سیال دیگر از فضای بین لولهها و پوسته، بصورت متقاطع با لولهها یا در طول آنها، جریان پیدا میکند.

لوله ها عموماً با دو آرایش مربعی یا مثلثی روی صفحه لوله ها نصب می گردند. اندازه مبدل با توجه به کدTEMA با قطر پوسته و طول لوله ها برحسب اینچ مشخص می شود، مبدل با اندازه 192ـ23 دارای قطر 23 و طول لوله ها 192 اینچ می باشد.

در جریان های همسو دو سیال گرم و سرد بدون تماس فیزیکی با همدیگر در طول مبدل به صورت هم جهت حرکت کرده و از طرف دیگر خارج می شود.

در این حالت دمای بالاتر برای سیال سرد از سیال گرم در خروج امکان پذیر می باشد. به دلیل عمکلرد مناسب ساختاری و متریالی، قابلیت استفاده در صنایع شیمیایی را نیز دارند.

هدف از ارائه ی این مطلب، معرفی انواع مبدل های حرارتی صفحه ای، شرح خصوصیات و تقسیم بندی این مبدل ها بر اساس فرآیند انتقال حرارت، تعداد سیال گذرنده از مبدل، درجه ی فشردگی سطح، ویژگی های ساختاری و نوع آرایش جریان در آن ها می باشد.

مبدل حرارتی صفحه ای واشردار امکان کاهش یا افزایش ظرفیت خنک کنندگی یا حرارتی را ارائه می کند. جنس تمامی مبدل های صفحه ای حرارتی هپاکو از نوع استینلس استیل 316 که آبگرم بهداشتی را بصورت فوری (بدون حجم ذخیره) به کمترین هزینه ( راندمان بالای 90% ) و بدون اتلاف انرژی تامین می کند.

راندمان بالای 90 درصد و ابعاد بسیارکوچک به همراه هزینه کمتر و نصب آسانتر، این مبدل را به عنوان بهترین گزینه جهت کاربری های حرارتی و برودتی معرفی می نمايد.

که ۲ درصد افزایش را نسبت به سال قبل نشان می دهد و پیش بینی می شود این روند صعودی همچنان ادامه داشته باشد.

میزان انتقال حرارت در جریان متقابل در طول لوله به مقدار کم تغییر می کند. کانال(CHANNEL) ـ جریان سیال به داخل لوله ها از طریق کانال صورت می گیرد.

برای غلبه بر این مشکل معمولاً از اتصالات انبساطی(EXPANSION JOINT) روی پوسته مبدل استفاده می شود. مبدل های حرارتی صفحه ای واشردار در هر شرایط کاری و هر عملکردی می توانند سازگار باشند.

در نوع لحیم کاری شده مبدل ها از لحیم کاری برای اتصال صفحات به هم به جای واشر استفاده شود و مبدل می تواند در فشار های ۳۰ بار نیز کار کند، در حالی که توان تحمل مبدل های حرارتی واشردار نهایتا فشار ۲۵ بار می باشد.

فرآیند کنترل در این نوع مبدل ها سریع تر انجام می گیرد. با توجه به شکل (1) می توان گفت که ساختمان این مبدل ها شامل تعدادی لوله است که در داخل یک استوانه قرار می گیرند، و دو سیال مورد نظر که یکی سرد و دیگری گرم است، بدون این که به طور مستقیم با یکدیگر برخورد کنند از طریق دیواره فلزی لوله ها با یکدیگر تبادل حرارت خواهند کرد. ᠎Post was creat ed ​by GSA​ C᠎ontent G​ener ator DEMO .

حال اگر برای سرد کردن صفحه گرم از فن استفاده نمی شد، عمل سردشدن از طریق کنوکسیون انجام می گرفت.

جهت اتصال صفحات این نوع مبدل صفحه ای از واشر های مخصوص لاستیکی جهت آب بندی و جهت دهی جریان ما بین صفحات استفاده می شود.

سطح انتقال حرارت با توجه به امکان در تغییر تعداد صفحات و شکل بندی ان براحتی قابل وصول می باشد .

با توجه به نوع سرثابت(STATIONARY HEAD)، نوع پوسته(SHELL TYPE) و نوع سر انتهایی(REAR HEAD) نیز نوع مبدل توسط سه حرف لاتین مشخص می شود (شکل 3). مثلاً مبدلی با اندازه 192ـ17 نوعAES دارای پوسته ای به قطر 17 اینچ و لوله هایی به طول 192 اینچ می باشد.

تعداد آن یک یا دو عدد در هر مبدل می باشد. هرچه ویسکوزیته سیال کمتر باشد این طول کمتر بوده و با زیاد شدن ویسکوزیته این فاصله که به آن لایه مرزی می گویند، بیشتر است.

مبدلهای حرارتی صفحه ای جوشی، آخرین تکنولوژی ساخت مبدلها در دنیا با کامپکت ترین شکل ممکن میباشند که جای هیچگونه رقابتی به انواع دیگر در بازارهای جهانی نمیدهند.

3. 3- مبدل های حرارتی واشری صفحه ای دانفوس مناسب ترین گزینه جهت استفاده در صنایع غذایی، صنایع شیر، صنایع نوشابه سازی و صنایع دارویی که نیاز به فشار عملکرد کمتری دارند، به شمار می روند.

گاهی اوقات ممکن است که سیال موجود در داخل مبدل صفحه ای خورنده یا دمای آن بالای 60 درجه ساتنی گراد باشد که در این صورت باید از پوششی برای محافظت استفاده نمایید.

نوع فین تیوب مبدل حرارتی یکی از پرکاربردترین مبدلهای حرارتی است که از نمونه های آن میتوان به رادیاتور فن کویل ها، کندان سور یخچال ها و کویل های حرارتی اشاره نمود.

بعد از بازکردن صفحه ثابت، دسته لوله ها و سرشناور را می توان مانند یک واحد یکپارچه بیرون کشید. وقتی که لوله ها داغ تر شوند منبسط می گردند، در نتیجه این اتصال به پوسته اجازه انبساط می دهد.

به هرحال وجود خم در لوله ها مانعی برای تمیزکردن و بازرسی قسمت داخلی لوله های می باشد. ایراد این مبدل ها فاصله نسبتاً زیاد بین پوسته و لوله ها می باشد.

وقتی که لوله و پوسته سرد شوند اتصال انبساطی و لوله ها منقبض می شوند و کشش وارده بر نقاط جوش خورده کاهش می یابد.

وقتی که آرایش لوله ها مثلثی باشد، افت فشار جریان پوسته بیشتر از وقتی است که آرایش مربعی باشد. تیغه(BAFFLE) ـ تیغه ها به شکل دایره برش خورده یا دیسک و حلقه(DISC AND RING) ساخته می شوند.

برای افزایش زمان تبادل حرارتی بین لوله ها و سیال درون پوسته از تعداد معین و مناسبی تیغه استفاده می شود.

مبدل های حرارتی موجود در صنایع و کارخانجات بخصوص صنعت پتروشیمی، معمولاً از نوع پوسته و لوله (SHELL AND TUBE) می باشند.

چگونگی جریان در پوسته معمولاً یکی از هفت حالتی است که در شکل 3 نشان داده شده است. واشر اطراف هر صفحه قرار داده میشود تا جریان سیال را در مجرای باریکی بین صفحات هدایت نماید و همچنین از نشت آنها به بیرون جلوگیری کند.

در حرکت هوا یا هر سیال دیگری روی سطح، سرعت هوا در مجاور صفحه صفر است (در اثر ویسکوزیته)، سرعت از صفر تا سرعت جریان آزاد (U) تغییر می کند.

به دلیل کیفیت بالای محصولات، این شرکت در اندک مدتی به یکی از بزرگترین تولیدکنندگان مبدلهای حرارتی صفحه ای در دنیا تبدیل گردید.

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

معرفی آنتیویروس امنیت کامل پادویش آنتی ویروس پادویش من

معرفی آنتیویروس امنیت تام پادویش – آنتی ویروس پادویش من خرید آنتی ویروس , خرید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.