چین: ما از ایران در دفاع از حقوق و منافع قانونی خود حمایت می کنیم

[ad_1]

وزارت امور خارجه چین در بیانیه ای به محورهای دیدار وانگ جیا و حسین امیرعبداللهیان اشاره کرد.

به گزارش ایسنا، وزارت امور خارجه چین روز جمعه با صدور بیانیه ای اعلام کرد: وانگ یی وزیر امور خارجه چین با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در سومین نشست وزرای امور خارجه افغانستان وارد چین شده است، دیدار و گفتگو کرد. وانگ یی در این دیدار گفت که روابط ایران و چین تحت رهبری راهبردی رهبران دو کشور پیشرفت را حفظ کرده است. چین از ایران در حفظ حاکمیت و کرامت ملی و همچنین در دفاع از حقوق و منافع مشروع خود حمایت می کند و معتقد است که ایران نیز به شدت از چین در حفظ منافع اساسی خود حمایت می کند. چین به عنوان شریک راهبردی همه جانبه ایران متعهد به تعمیق همکاری‌های دوجانبه در زمینه‌های مختلف بوده و آماده همکاری با ایران به منظور دستیابی به نتایج بیشتر از همکاری‌ها به نفع شهروندان دو کشور است.

در بیانیه وزارت امور خارجه چین آمده است: امیر عبداللهیان با تبریک میزبانی موفق چین از سلسله نشست‌ها در مورد افغانستان، گفت: ایران و چین دوستی عمیق و دیرینه و همچنین همکاری‌های غنی دارند. اجماع مهمی که بین رهبران دو کشور حاصل شد، انگیزه ای قوی به توسعه روابط دوجانبه داده است. صرف نظر از شرایط، ایران قاطعانه به توسعه روابط ایران و چین متعهد خواهد ماند و قویا از موضع عادلانه چین حمایت خواهد کرد. ایران می خواهد با توسعه همکاری ها در حوزه نفت و گاز شریک قابل اعتماد چین در حوزه انرژی باشد و آمادگی تقویت همبستگی، همکاری های سه جانبه و تبادل آموزشی با چین را دارد.

وزارت امور خارجه چین افزود: دو طرف بر تقویت همکاری های امنیتی و ضد تروریستی توافق کردند. وانگ یی تاکید کرد که دو طرف باید از نیروهای تروریستی و افراطی به شمول جنبش اسلامی ترکستان شرقی که می خواهند از اوضاع افغانستان برای ایجاد مشکل و ناآرامی استفاده کرده و اقدامات مؤثری را برای حفظ منافع مشترک انجام دهند، آگاه باشند.

در این بیانیه آمده است: «دو طرف در مورد همکاری های منطقه ای تبادل نظر کردند. وانگ یی گفت چین از ایران در بهبود روابط با کشورهای همسایه و حل و فصل اختلافات از طریق گفتگو حمایت می کند. امیر عبداللهیان از نقش سازنده چین قدردانی کرد و گفت: ایران خواهان ادامه گفتگو با کشورهای منطقه است.

در پایان این بیانیه، طرفین توافق کردند که به طور مشترک با تحریم های یکجانبه مخالفت کنند. وانگ یی تاکید کرد که ایالات متحده وسواس تحریم های یکجانبه ای دارد که هنجارهای اساسی تنظیم کننده روابط بین الملل را نقض می کند، اعتبار ایالات متحده را تضعیف می کند و به منافع آنها آسیب می رساند. تحریم‌ها به هدف خود نمی‌رسند و تنها به انعطاف‌پذیری بیشتر و توسعه قوی‌تر کشورهای تحت تحریم منجر می‌شوند. همچنین در خصوص مذاکرات بر سر تداوم تعهدات در قالب برنامه جامع اقدام مشترک تبادل نظر شد.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

خرید مبل عنصري

نورپردازي لوستر خرید مبل عنصري از رويايي را به نورپردازي باليني مي آورد و جذابيت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.