خبر آموزنده – ایسنا

[ad_1]

یکی از مهم‌ترین اهداف سرویس‌های اطلاعاتی در سراسر جهان، تلاش برای نفوذ در سازمان‌ها و مراکز تصمیم‌گیری کشورهای هدف و تعامل با عوامل و مدیران مربوطه است. وجود انگیزه های مختلف (مالی، عقیدتی، موقعیتی و …) در بین افراد و نهادها زمینه مناسبی برای دستیابی به اهداف سرویس های اطلاعاتی است.

به گزارش ایسنا، آنچه در ادامه خواهد آمد، ماجرای اسیر شدن یک کارمند است. معاشرت با بیگانگان بدون توجه به حساسیت، بی توجهی به خواسته های اطلاعاتی دشمن، ناآگاهی از ترفندهای اطلاعاتی برای جذب افراد برای جاسوسی با انگیزه های مالی و دریافت پول از مواردی بود که دشمن را قادر به همکاری کرد:

«آقای الف» به اتهام ارتباط با عوامل خارجی و جاسوسی دستگیر و روانه زندان شد. اگر به تحصیلات عالی خود فکر می کرد و خطر را احساس می کرد، مدارج بیشتری کسب می کرد. انگیزه از آ. زیرا همکاری با یک خارجی ناآگاهی و بی احترامی به کیفیت، نزدیکی به خارجی و ترس از مجازات بیشتر بود. او فکر نمی کرد اطلاعاتی که به خارجی می دهد جاسوسی است، بلکه اوایل روز برای ادامه دوستی خود با مخبر سفارت این کار را انجام داده است. توجه به کیفیت روابط آقای ع. و خارجی از همان ابتدا روشی را نشان می دهد که خدمات خارجی برای نفوذ در سازمان ها و نحوه آلوده کردن افراد کار می کنند. مخبر به گونه ای به وی نزدیک شد که آقای الف. برای مدت طولانی او نمی دانست کجا می رود و وقتی حقیقت را فهمید کاملاً آلوده شده بود.

جی. آ. در یکی از ولایات مرکزی به دنیا آمد، دکترای حقوق گرفت و از دانشکده حقوق در خارج از کشور فارغ التحصیل شد. او در سال 1988 در یکی از ادارات مشغول به کار شد. چندی بعد در یکی از ضیافت های سفارت خارجی با یکی از کارمندان سفارت آشنا شد و دوستی آنها ادامه یافت و در نهایت این آشنایی به جمع های خانوادگی تبدیل شد.

وی پس از گسترش ارتباط خود با آقای الف، از وی خواست تا به تثبیت وضعیت رسمی خود کمک کند و گفت که از آنجایی که مدتی است گزارشی در مورد مسائل کلی و مقالات مطبوعات ایران به وزارت امور خارجه ارسال نکرده است، امکان دارد. او در این زمینه به او کمک می کند (البته هیچ پولی ارائه نمی دهد) و آقای الف موافقت می کند و این کار را برای ادامه دوستی او انجام می دهد.

این شخص در جلسات بعدی از آقای ع. در صورت برخورد با مسائل دیگری که برای تکمیل محتوای مطبوعات ایران مهم است، مزاحم او نشود. پس ملاحظه می شود که افسر اطلاعاتی (کارکنان سفارت) بدون طرح مسائل مادی فقط برای کمک به خود و تثبیت جایگاه رسمی خود در وزارت امور خارجه کشورش قدم به قدم آقا را پیش می برد.

اگر آقای الف اوایل متوجه صمیمیت و خواسته های نامتعارف آن شخص می شد، قطعاً عقب نشینی نمی کرد، اما اصول کار اطلاعاتی و نحوه برخورد خارجی ها را نمی دانست. بنابراین افرادی که برای حفظ کشور و خود دست به فعالیت و خدمات می زنند باید از خطراتی که آنها را تهدید می کند آگاه باشند. اکثر کارمندان دولت با تحصیلات عالی از چنین خطراتی آگاه هستند، اما درصد کمی ممکن است به دلیل سهل انگاری و بی توجهی به کیفیت کار یا شکایات مختلف در دام سفارت های خارجی یا کارکنان اطلاعاتی خارجی بیفتند.

تکلیف آقای الف. قرار بود در زمانی که یک خارجی پیشنهاد جاسوسی از او داد، بلافاصله به مقامات اطلاع دهد، اما به دلیل گسترش ارتباط با او و اسنادی که به مرور زمان به او داد، دچار این توهم شد. این کارها با حکومت، مسئولیت سنگینی بر دوش او خواهد بود، پس این آشنایی را ادامه داد و بیش از پیش به خیانت آلوده شد. لذا همانطور که اشاره شد آقای ع. با انجام فعالیت های جاسوسی به نفع دولت خارجی موافقت کرد و در جلسه بعدی یادداشت های دیگری تهیه و به کارکنان مربوطه سفارت تحویل داد و در ازای آن مبلغ 3000 دلار دریافت کرد. وجود دوستی های قبلی در ازای مبلغی که از آقای ع. تاییدیه کتبی دریافت کرد، لذا آقای الف. او با این سند کاملاً خود را به عنوان جاسوس به یک سفارت خارجی معرفی کرد.

در مجموع این سرویس ها سعی می کنند هر چه زودتر مدرکی بر علیه این جاسوسان داشته باشند و هیچ مدرک قانع کننده و پیروزمندانه تر از دریافت پول وجود ندارد و اطلاعات این کشورها می تواند بگوید اگر فردی مانند آقای. آ. از جاسوسی پشیمان است آنها از رسیدها و اسناد مکتوب در اختیار او به عنوان تهدید استفاده می کنند و بنابراین می توانند آن افراد را برای همیشه در اختیار داشته باشند.

مثل اینکه وقتی مأموریت آن شخص در ایران تمام شد به آقای الف. او یا یکی از همکارانش با او تماس خواهند گرفت.»

در پایان سال 1373. آ. از دفترش به اروپا فرستاده شد و بعد از دو سال و نیم شخصی از یکی از شهرهای اروپایی از آقای. آ. و از او خواست تا به دیدارش برود و یک هفته بعد در یکی از رستوران های شهر ملاقات کرد. در این ملاقات آقای الف مطلع شد که یکی از کارمندان سابق سفارت در ایران با فرد جدید تماس گرفته است. جلسات آنها تکرار شد و به تدریج این شخص جدید از آقای الف. تا همه اخباری را که برایشان مفید می دانست در اختیار او بگذارند.

به دستور ایشان آقای ع. اطلاعات روابط ایران و یک کشور اروپایی را به طرق مختلف جمع آوری کرده و متناوب در اختیار فرد جدیدی قرار می داد. بعد از اینکه آقای الف کارش را در اروپا تمام کرد، مسئول جدید به او گفت که یک نفر در تهران از طرف او با او تماس می گیرد و اگر آن شخص به آقای الف بگوید «پروفسور را می شناسی؟» کار را شروع می کند. با او آرام آرام در سال 2001 یکی دیگر از مقامات سفارت خارجی به نام آقای الف. و اولین ملاقات آنها صورت گرفت و این شخص جمله فوق را به آقای ع. و قرار بود تماس ها را ادامه دهند.

از همان لحظه آقای الف به دلیل شغلی که داشت تمایلی به همکاری با خارجی ها نداشت و حتی چندین بار از ملاقات با مسئول سفارت خودداری کرد اما در نهایت فرد مذکور اشاره کرد که با یکی از خود وارد ایران شده است. شهروندان . . برای بازدید از نمایشگاه به دفتر آقای الف. در محل کار و صرف ناهار با هم و قرار شد یک هفته بعد همدیگر را ببینند. در این ملاقات، این مرد 5000 دلار به آقای الف پرداخت کرد. و از او خواست تا تمام اطلاعات محرمانه را در اختیار او بگذارد، اما او این کار را نکرد و توسط وزارت اطلاعات دستگیر شد.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

معرفی آنتیویروس امنیت کامل پادویش آنتی ویروس پادویش من

معرفی آنتیویروس امنیت تام پادویش – آنتی ویروس پادویش من خرید آنتی ویروس , خرید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.