آرایشگر جراحی شورای عالی انقلاب فرهنگی برای درمان کمبود پزشک

[ad_1]

دسترسی آسان به پزشک و افرادی که از خدمات بهداشتی بهره مند می شوند، مهم ترین مولفه های ضروری برای یک زندگی عادی است. از سوی دیگر، توزیع ناعادلانه پزشکان و خدمات پزشکی می تواند تهدیدی جبران ناپذیر برای سلامت عمومی باشد. اکنون که کمبود پزشک در مناطق در معرض خطر تبدیل به یک بحران خطرناک شده است، شورای عالی انقلاب فرهنگی اخیراً افزایش سرانه پزشکان عمومی و متخصص را برای رفع تدریجی این بحران تصویب کرد.

به گزارش ایسنا، امروزه با ارتقاء و توسعه خدمات اجتماعی و شهری – روستایی و در حالی که دولت ها در تلاش برای همگامی با قطار سریع کیفیت زندگی و پاسخگویی به نیازهای جدید جوامع بشری هستند، عدم دسترسی آسان به خدمات ضروری و ضروری ابتدا انسان به مراقبت های بهداشتی نیاز دارد تا چیزی شبیه به یک تراژدی باشد.

پس از انتقال از کیار به ایران، کشورمان تلاش کرده است تا در جهت دستیابی به توسعه گام بردارد. اگرچه ممکن است در این سال ها به آن هدف نهایی یعنی توسعه کامل ایران در همه زمینه ها نرسیده باشیم، اما باید اذعان داشت که در بسیاری از علوم و صنایع مانند فناوری نانو، علوم هسته ای، علوم پزشکی و دارویی و صنایع دفاعی پیشرفت هایی حاصل شده است. . .

با پیشرفت های چشمگیر این دهه ها، حفره های عمیقی وجود دارد که پرکردن آن ها برای هموار کردن مسیر ایرانی موفق، مهمتر از گذشته است و بی توجهی به آنها، توسعه آینده را بی معنا و بی ارزش می کند. تصور کنید به عنوان مثال کشوری که در صنایع و حوزه های مختلف فناوری پیشرفت های زیادی داشته است اما مردمش در دسترسی به نیازهای اولیه مشکل دارند آیا می توان گفت چنین کشوری در راه است بله آیا توسعه موفق بوده است؟

در این میان یکی از مهم ترین مولفه های دستیابی به توسعه پایدار، دسترسی آسان به خدمات بهداشتی و درمانی است که در کشور ما این سال ها نه موفقیت های کم در حوزه های مختلف پزشکی، بلکه توزیع نابرابر پزشکان و خدمات پزشکی است. در شهرها ممکن است کمبود این موفقیت ها را کاهش داده باشد، کمبود تجهیزات پزشکی مانند تصویربرداری تشدید مغناطیسی یا کمبود متخصص در شهرها و مناطق فقیرنشین مشکلات زیادی را برای مردم این مناطق ایجاد کرده است. به عنوان مثال، مردم در این مناطق برای دسترسی به خدمات پزشکی استاندارد باید به مراکز استانی مراجعه کنند که می تواند گران و پرهزینه باشد و همچنین دسترسی پرهزینه به خدمات پزشکی.

در شرایطی که برخی از کشورهای حوزه خلیج فارس مانند امارات متحده عربی با در نظر گرفتن بودجه های سرسام آور برای ایجاد ارز بیشتر در تلاش برای رونق گردشگری پزشکی و جذب پزشکان متخصص از کشورهای مختلف هستند، خواستار دسترسی آسان تر به خدمات پزشکی هستند. خدمات در کشور ما .. رفع جعل و نابرابری در توزیع پزشکان.

بسیاری از کارشناسان این حوزه بر این باورند که کمبود پزشک و مقاومت بیشتر در برابر دانشجویان پزشکی در سال‌های اخیر باعث کمبود پزشک در بسیاری از نقاط کشور شده است و برخی نیز اشاره می‌کنند که تبعیض در دسترسی به امکانات شهری باعث بی‌میلی پزشکان ما شده است. . زندگی و طبابت در مناطق فقیرنشین که منجر به ازدحام پزشک در شهرهای بزرگ و کمبود پزشک در شهرها شده است، برخی معتقدند علاوه بر این مشکلات باید به این نکته نیز توجه داشت که کشور ما به سمت میانه حرکت می کند. جمعیت سالمند، در یکی دو دهه آینده تعداد کافی پزشک در کشور داریم. در هر صورت مقاومت در برابر بیشتر دانشجویان پزشکی و مهاجرت پرستاران و پزشکان به کشورهای اروپایی و عربی می تواند در آینده ای نه چندان دور به یک بحران بهداشتی منجر شود.

بگذارید این سوال با جزئیات بیشتری بررسی شود ایسنا وی با نمایندگان مناطق مختلف کشور در مجلس شورای اسلامی به بررسی ابعاد بحران کمبود پزشک در شهرهای مختلف کشور پرداخت.

حجت الاسلام جواد نیکوبین نماینده مردم کاشمر در مجلس وی در گفت وگو با ایسنا، درباره کمبود پزشک در حوزه انتخابیه خود گفت: در منطقه قدیم ترشیش در شهرستانی مانند کوه سرخ کمبود پزشک داریم و این شهر حتی متخصص هم ندارد. دو شهر دیگر بردسکن و هلیل آباد کمبود شدید نیروی متخصص دارند، کاشمر نیز در برخی زمینه ها متخصص است، اما کمبود وجود دارد. بنابراین لازم است وزارت بهداشت در تامین پزشک متخصص لازم کمک کند.

حجت الاسلام مجید نصیرایی وی در گفت وگو با ایسنا، درباره کمبود پزشک در مناطق کم برخوردار گفت: متأسفانه به دلیل سیاست های غلط دولت های غربی که دارای افکار و گرایش های نزدیک به غرب و پیرو تفکر لیبرالی هستند، متأسفانه توجه به محرومان است. مناطق بسیار کم است.» «در حوزه سلامت اکنون شاهد شکاف عمیقی بین برخی از حوزه ها و حوزه انتخابیه من هستیم.
نماینده مردم فردوس، طبس، سراجان و بشرویه در مجلس افزود: در حوزه انتخابیه من مردم به اندازه کافی به پزشک متخصص دسترسی دارند و در مناطق مختلف مردم به پزشک متخصص مراجعه می کنند یا مثلا خدمات پزشکی عادی دریافت می کنند. اسکن شهر باید صدها کیلومتر را طی کند. تعدادی از پزشکان برنامه ریزی حاضر در منطقه حق انتخاب ندارند و مجبور به فعالیت در منطقه هستند که البته از خدماتی که ارائه می دهند از این عزیزان و تمامی عزیزان جامعه پزشکی تشکر می کنیم. مردم.

محمدرضا احمدی نماینده مردم رشت در مجلس وی در گفت وگو با ایسنا درباره مشکلات کمبود پزشک در حوزه انتخابیه خود، گفت: در حوزه مشکل کمبود پزشک را داریم که مردم چندین ساعت در این مطب ها می مانند. یعنی ما مشکل تخصصی داریم و مشکل پزشکان، وقت مردم برای ما بسیار ارزشمند است، اگر مشکل کمبود پزشک حل شود، دیگر مردم مجبور نیستند فقط به پزشک مراجعه کنند و ازدحام در مطب ها را ببینند. مبارزه با کمبود پزشک، دسترسی مردم به پزشک را آسان‌تر می‌کند.

کاسم ساعدی نماینده مردم آزادگان و هویزه در مجلس وی در گفت وگو با ایسنا، درباره تامین پزشک و تجهیزات پزشکی در حوزه انتخابیه خود گفت: از کمبود نیروی انسانی و پزشک متخصص در منطقه رنج می بریم. متأسفانه به غیر از متخصص زنان، در سایر تخصص ها مانند چشم، گوش و حلق و بینی، مغز و اعصاب، کلیه، مجاری ادراری و قلب با کمبود شدید متخصص مواجه هستیم. به همین دلیل بیماران از بستان، هویزه و سوسنگرد برای معاینه باید مسافت طولانی را طی کنند و به مرکز استان مراجعه کنند.

کمال حسین پور نماینده مردم سردشته و پیرانهارا در مجلس وی در گفت وگو با ایسنا، درباره تهیه تجهیزات پزشکی و پزشکان متخصص در حوزه انتخابیه خود، اظهار کرد: در حوزه انتخابیه بنده و اکثر شهرستان های محروم مرزی، حضور پزشکان متخصص چندان مناسب نیست. امروز در سردشت فقط یک رادیولوژیست داریم که هم در بیمارستان و هم در خارج از بیمارستان کار می کند. یک زن باردار باید حدود دو ماه برای سونوگرافی صبر کند.

حجت الاسلام احمد حسین فلاحی نماینده مردم همدان در مجلس وی در گفت وگو با ایسنا، درباره کمبود پزشک در حوزه انتخابیه خود گفت: مشکل کمبود پزشک در حوزه به عنوان مثال برای بیماران سرطانی زیاد است، چرا که آنها هم از غرب به حوزه ما می آیند. انکولوژیست خیلی کم داریم، یک متخصص انکولوژی داشتیم که توسط وزارتخانه به تهران منتقل شد و متاسفانه در این زمینه مشکل داریم.

محمد علیپور نماینده مردم ماکو در مجلس است وی در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به مشکل کمبود پزشک در حوزه انتخابیه خود، اظهار کرد: در شهرستان های حوزه انتخابیه من که شهرهای مرزی و شهرهای کوچک نیز هستند، در بسیاری از رشته های تخصصی پزشکی کمبود وجود دارد، مگر در یک. حوزه‌های کمی مانند تخصص داخلی و ما مشکل داریم، عموماً در شهرهای کوچک کمبود حوزه‌های پزشکی تخصصی داریم و رفع این مشکل نیازمند اقدامات مناسب است و لازم است تخصص‌های لازم در آن بیمارستان‌ها حضور و فعال باشد.

اگرچه شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه 851 خود در 23 آذر 1400 به ریاست رئیس جمهور به اتفاق آرا ماده واحده «افزایش سرانه پزشکان عمومی و متخصصان» را تصویب کرد، اما باید توجه داشت که این مصوبه باید صرفاً محدود به افزایش ظرفیت پزشکان نباشد، این امر باید در حد یک تصمیم قانونی باقی بماند و اراده اجرایی دولت برای رفع جدی مشکلات مربوط به نواقص این حوزه داشته باشد. از سوی دیگر با توجه جدی به این مهم می توان در آینده نزدیک ضمن تامین کامل نیازهای بهداشتی کشور به توسعه و گسترش توریسم درمانی و ارزآوری در این راستا اندیشید.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

خرید مبل عنصري

نورپردازي لوستر خرید مبل عنصري از رويايي را به نورپردازي باليني مي آورد و جذابيت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.