اهمیت استراتژیک قفقاز جنوبی برای ایران

[ad_1]

به نظر می رسد جمهوری اسلامی ایران در سیاست خارجی خود، علیرغم تلاش برای تعامل فشرده با همسایگان و تقویت روابط منطقه ای، از منطقه راهبردی، مهم و راهبردی قفقاز غفلت کرده و در عین حال منطقه امن است. ایران در تماس است.

لازم به ذکر است که علاوه بر تغییرات مرزی که پس از جنگ آذربایجان و ارمنستان در منطقه قره باغ کوهستانی رخ داد، موقعیت ارتباط زمینی ارمنستان و ایران نیز تا حدودی نامعلوم بود و بخشی از این سرزمین جزء آذربایجان قرار گرفت. از سوی دیگر، بر اساس شایعات در همسایگی ایران، رژیم صهیونیستی موفق شده است در آذربایجان موضعی داشته باشد که می تواند تهدیدی برای امنیت ایران نیز باشد.

به گزارش ایسنا، مسیر استراتژیک کالا، ورود به فضای اقتصادی اوراسیا و ارتباط با اروپا، اهمیت استراتژیک این منطقه را دوچندان کرده است. اما پس از جنگ و مناقشه قره باغ بین آذربایجان و ارمنستان که منجر به آتش بس با میانجیگری روسیه شد، در ماه های اخیر شاهد تنش ها و درگیری های گاه و بی گاه در منطقه تا بحث مرزی بین دو کشور بوده ایم. سال آتش سوزی تنش به پا شد به طوری که از ورود کامیون های ایرانی از مسیر معمولی ممانعت به عمل آمد و مدتی دچار مشکل شدند.

یعنی آذربایجان با مسدود کردن بخشی از مسیر ارتباطی گوریس – کاپان برای کامیون‌های ایرانی ترانزیتی مشکل ایجاد کرد که به همین دلیل مسئولان کشورمان نیز اعتراض کردند.

حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر سیاست جمهوری اسلامی ایران مبنی بر عدم پذیرش تغییر در مرزهای کشورهای منطقه، نسبت به درگیری های نظامی اخیر در منطقه قفقاز ابراز نگرانی کرد و خواستار خویشتن داری و احترام به تمامیت ارضی شد.

هم وزیر امور خارجه آذربایجان درباره مشکلات اخیر ایران و آذربایجان وی گفت: به طرف ایرانی اطلاع داده شده است که آذربایجان از ورود غیرقانونی کامیون های ایرانی به منطقه قره باغ نگران است. اما موضوع ورود غیرقانونی همچنان ادامه داشت. در بازرسی در آذربایجان مشخص شد که دو خودروی شرکت های ایرانی به صورت غیرقانونی وارد خاک آذربایجان شده که در نتیجه مذاکرات از طریق مجاری دیپلماتیک ادامه یافت.

به گفته وی آذربایجان همیشه آماده حل مشکلات از طریق گفتگو بر اساس اصل احترام متقابل و عدم مداخله در امور یکدیگر است.

نقش پر رنگ روسیه در میانجیگری و حل و فصل مسائل را نباید در حوادث منطقه قفقاز نادیده گرفت.

در جریان حوادثی که در این منطقه رخ داد، نباید از نقش پررنگ روس ها در میانجیگری و حل مسائل مربوط به آذربایجان و ارمنستان و نیز دخالت های ترکیه به ویژه در حمایت از آذربایجان غافل شد.

علاوه بر توافق آتش بس که در جریان جنگ آذربایجان و ارمنستان در مناقشه قره باغ کوهستانی با میانجیگری روسیه حاصل شد، روسیه نیز نقش مهمی در مناقشه مرزی داشت. طرفین برای برقراری آتش بس در مرز مشترک توافق کردند. کرملین همچنین در بیانیه‌ای مفصل اعلام کرد که رئیس‌جمهور روسیه و نخست‌وزیر ارمنستان تلفنی درباره قره‌باغ کوهستانی و اقدامات تثبیت‌کننده رایزنی کردند.

از طرفی باید به یک نکته مهم دیگر هم توجه کنیم و آن خبر حضور رژیم صهیونیستی در نزدیکی مرزهای ایران به ویژه در خاک آذربایجان را می توان تهدیدی برای امنیت ایران دانست.دی این در حالی است که روسیه نسبت به این موضوع و حضور بازیگران در منطقه موضع خاصی اتخاذ نمی کند و به نظر می رسد این موضوع برای روس ها موضوع مهمی نیست.

بنابراین علاوه بر اینکه قفقاز جنوبی از نظر ژئوپلیتیکی برای ایران مهم است، موقعیت مسیر ترانزیتی اهمیت این منطقه را برای ایران دوچندان کرده است.

سید محمدرضا دماوندی کارشناس قفقاز وی همچنین به نقش برجسته روسیه در تصمیم گیری و رویکرد به موضوع قفقاز جنوبی اشاره کرد و تاکید کرد که جمهوری آذربایجان و ارمنستان داوری روسیه را می پذیرند و با در نظر گرفتن روسیه حرکت می کنند، هرچند آذربایجان به صراحت اعلام نکرده است که .

رویکرد ایران به حوادث منطقه قفقاز روشن و دقیق نبود و برخی مسائل را به تعویق انداخت، در حالی که تعدادی از اتفاقات مانند بحث ترانزیت و همچنین اظهارات روسای جمهور آذربایجان و ترکیه با ملیت ما همخوانی ندارد. منافع.

به گفته این کارشناس، رویکرد ایران در قبال حوادث منطقه قفقاز روشن و دقیق نیست و با اشاره به اتفاقات متعددی از جمله مسائل ترانزیتی و اظهارات روسای جمهوری آذربایجان و ترکیه، بخشی از موضوع را به موقع به تعویق انداخت. که به نفع منافع ملی نیست. موافق نیستیم. ایران باید موضع قاطع و مصمم خود را ابراز کند.

جمهوری اسلامی ایران باید نسبت به وقایع این منطقه حساس بوده و موضع قاطعانه ای در قبال حوادث اتخاذ کند، زیرا عدم رعایت این امر، مسائل پیچیده تری را در آینده به دنبال خواهد داشت.

با درک اهمیت توجه به زیرساخت ها و ظرفیت های منطقه قفقاز، پر واضح است که نهادهای مسئول در کشور باید بیش از گذشته به این موضوع توجه کنند و از فرصت های موجود به ویژه از نظر اقتصادی استفاده کنند. و استفاده کنید.

سید رضا صدرالحسینی کارشناس مسائل منطقه در این حوزه با تاکید بر اهمیت منطقه قفقاز در مسائل اقتصادی، تجاری یا امنیتی گفت: یکی از مهم ترین دلایل اهمیت این منطقه از نظر اقتصادی، تجاری و … مسائل امنیتی؛ البته تا جایی که به موضوع جذب نیرو مربوط می شود، برای گروه های تروریستی نیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است و این ادعا را می توان با اقدامات تروریستی در سوریه، لیبی و افغانستان در سال های اخیر تایید کرد.

وی همچنین گفت: جمهوری اسلامی ایران باید از فرصت‌های سرمایه‌گذاری و اقتصادی برای ایجاد ظرفیت‌های جدید استفاده کند و امنیت و مبارزه با تروریسم و ​​قاچاق مواد مخدر و امکان ایجاد پایگاه‌های جاسوسی و یا احتمالاً نظامی رژیم صهیونیستی را در نظر بگیرد. توجه ویژه.

بنابراین، چرا سیاست خارجی ایران در این موضوع تا این حد بی اهمیت یا نسنجیده است؟ آیا اهمیت ژئوپلیتیکی این منطقه مشخص نبود؟ لزوم توجه به تهدیدات به ویژه تهدیدات امنیتی از سوی دیگر بازیگر در این منطقه بسیار مهم است. جمهوری اسلامی ایران باید با توجه به موقعیت استراتژیک منطقه، همواره به حساسیت های موجود مطابق با سیاست تعامل با همسایگان خود توجه لازم را داشته باشد و در فرصت مناسب اقدامات مناسب را در دستور کار قرار دهد.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

معرفی آنتیویروس امنیت کامل پادویش آنتی ویروس پادویش من

معرفی آنتیویروس امنیت تام پادویش – آنتی ویروس پادویش من خرید آنتی ویروس , خرید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.