جوشکاری آرگون چیست و چه لوازمی نیاز دارد؟ (2)

جوشکاری آرگون چیست و چه لوازمی نیاز دارد؟
جوشکاری آرگون, جوش کاری آرگون, جوشکاری co2

الکترودی که بیشترین کاربرد را دارند عبارتند از ER480 S-3 , ER480 S-6 , ER480 S-3 پرمصرف ترین الکترود برای جوشکاری فولاد ساده کربنی بوده و با گاز محافظ CO2 و یا مخلوطی از آرگون انجام می گیرد. این رگولاتورها فضای بلااستفاده کمتری نسبت به انواع صنعتی دارند. چرا که اپراتور کنترل کمتری روی رفتار قوس و همچنین حوضچه مذاب دارد . تا دهه ۱۹۶۰ و ۱۹۷۰ میلادی این روش علارغم اینکه پاشش جرقه زیادی به همراه داشت به علت نرخ بازهی و رسوب زیاد به عنوان یک روش متداول در جوشکاری مورد استفاده قرار می گرفت اما امروزه این روش کمتر متداول است و با روش GMAW-P که قوس پایدارتر و جرقه کمتری ایجاد می کند جایگزین شده است. سیم جوش های مورد استفاده در فرآیند جوشکاری میگ MIG و فرآیند جوشکاری مَگ MAG برای جوشکاری روی فولادهای بدون آلیاژ و فولادهای آلیاژی قبلاً با استاندارد 8559 DIN مشخص می شد ولی امروزه در استاندارد جدید اروپا با استاندارد EN 440 دسته بندی شده است . همانطور که اشاره شد جوشکاری مَگ (MAG) مخفف کلمه انگلیسی Metal Active Gas است که معنای Active Gas گاز فعال می باشد .

جوشکاری آرگون

در نهایت در سال ۱۹۷۳ میلادی از ترکیب دو نوع فرآیند MIG و MAG نام جوشکاری قوسی فلزی با گاز محافظ (GMAW) را برای کل فرآیند نام گذاری شد. برای مثال یک دستگاه با سیکل نامتناوب ۶۰٪ که معمولا در صنعت کاربرد دارد بدین معنی است که در هر ده دقیقه تنها ۶ دقیقه از دستگاه بار گرفته شده است و لذا در ۴ دقیقه دیگر فن دستگاه به خنک شدنش کمک می کند. تورچ دستگاه GMAW در دو مدل آب خنک و هوا خنک تولید می شود، که نمونه آب خنک با دارا بودن قابلیت جوشکاری در مدت زمان طولانی تر برای جوشکاری در مدت زمان طولانی مناسب تر از نمونه هوا خنک می بـــاشد . یک نگرانی اصلی در فرآیند جوشکاری آسیب متالورژی یا سازه ای بالقوه ناشی از انتقال گرمای نسبتاً طولانی و گسترده به قطعه و به دنبال آن یک چرخه خنک سازی سریع پس از جوشکاری است؛ که همه این موارد در روش جوشکاری MIG رخ میدهد .برعکس ، در جوش با لیزر ، انرژی گرمایی در یک پرتو بسیار کوچک منتقل می شود و فقط یک منطقه محلی را ذوب می کند. و با دستگاه جوش آرگون DC می توان فلزاتی غیر از آلومینیوم را جوشکاری نمود.

هم چنین باید بتوان از الکترود با قطرهای مختلف استفاده نمود و مقدار شدت جریان برای هر قطر مخصوص الکترود توسط شرکت سازنده مشخص می شود. 6- در صورت امکان بالا بردن ضخامت چراکه در قطعات با ضخامت کم اعوجاج بیشتر نمود دارد. نقش حفاظتی گاز دیاکسید کربن در سیم جوش CO2، باعث شده است تا با وجود پرکاربرد بودن سیم جوش CO2 در انواع جوشکاری اتوماتیک و نیمه اتوماتیک، آلودگی جوشکاری با این سیم جوش بسیار کم باشد. استفاده از سیم جوش CO2 در تانکهای حاوی کروزون بسیار خطرناک است . الکترود تنگستن دارای رنگ های مختلف است هرکدام از این رنگ ها دارای یک نوع آمپر و مخصوص جوش یک سری ازآلیاژها و فلزات است برای استفاده از تنگستن باید سر آن را به وسیله تنگستن تیز کن تیز کرد و مورد استفاده قرار می گیرد . گاز CO2 به علت محافظت خوب از حوضچه مذاب به جوش شکل مناسبی میدهد و از سوختگی کنار جوش جلوگیری میکند. جوشکاری میگ از نوع گاز محافظ خنثی مانند هلیوم و آرگون استفاده می شود، جوشکاری میگ (MIG) که مخفف کلمه انگلیسی Metal Inert Gas است که معنای Inert Gas گاز خنثی می باشد .

فرآیند جوشکاری با گاز محافظ در سال ۱۹۴۸ میلادی در USA بوجود آمد و در آن زمان این فرآیند را میگ (MIG) که از سرواژه عبارت انگلیسی Metal Inert Gas برگرفته شده است نام گذاری کردند. جوشکاری میگ نسبت به جوشکاری مَگ کیفیت بیشتری دارد، اما قیمت آن بیشتر می باشد، برای همین منظور در مصارف عمومی مانند جوشکاری فولادهای ساختمانی از گاز میکس CO2 با آرگون استفاده می شود، که توازن مناسبی از کیفیت خوب و قیمت پائین را دارد . با استفاده از سیم جوش CO2 حوضچه مذاب بهتر دیدهشده و جوشکار دید بهتری خواهد داشت، زیرا با استفاده از این نوع سیم جوش، سرباره به وجود نمیآید. استفاده از سیم جوش CO2 مزایا و معایب مختلفی دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره میکنیم. این شیوه برای جوش قوس الکتریکی ایده آل است. موتور تغذیه الکترود در فرآیند جوشکاری GMAW به چرخ راننده وصل شده است که این چرخ های راننده، الکترود را از قرقره الکترود دریافت کرده و توسط فشار به طرف راهنما خروجی، کابل و تورچ ارسال می نماید. نوع تغذیه منبع قدرت می تواند رکتی فایر ، رکتی فایر و تراسفورماتور باشد که نوع رکتی فایر و اینورتر بسیار بهتر از تراسفورماتور است، در ادامه مقاله تقاوت آنها را بررسی خواهیم کرد . This a᠎rtic​le was wri tten by G​SA Con​te​nt  Generator D᠎em᠎oversi᠎on!

به هدایت بهتر جریان برق نیز کمک می کند.

یکی از انواع جوشکاری که در صنعت بسیار کاربردی و مورد توجه است، جوشکاری آرگون می باشد. بهتر است برای جلوگیری از مشکلات احتمالی عصبی ناشی از ایجاد صدا، اپراتور مراقب جریانهای الکتریکی باشد. مقدار سیلسیم زیاد در نوع 6-S در سیم جوش فرآیند جوشکاری GMAW باعث افزایش سیالیت حوضچه جوش شده و شکل گرده جوش بهتر و پوسته اکسیدی و مقدار زنگ روی فلز مبنا بهتر از بین می رود. به هدایت بهتر جریان برق نیز کمک می کند. در این نوع پاشش خیلی کمتر بوده و مقدار شدت جریان و ولتاژ باید از بازه معمول خود بیشتر باشد. محافظت از بدن شامل لباس های بدون روغن مانند دستکش چرمی، شلوار بدون دکمه، کفش های بلند و کلاه است. الکترود تنگستن لانتان دار که مشکی رنگ است. تنگستن قرمز بصورت عمده در جوشکاری های DC از قبیل فولادهای کربنی و فولادهای ضد زنگ و نیکل و تیتانیوم مورد استفاده قرار میگیرد و در موارد خاص جوشکاری AC همچون برای ضخامت سنج الومینیوم و فلزات با ضخامت کمتر از ۰٫۰۶ اینچ استفاده می شود. در صورتیکه الکترود تنگستنی با حوضچه مذاب تماس داشته باشد، آخالهای تنگستن می تواند وارد فلز جوش شود. جوشکاری با الکترود دستی نیازمند تعویض الکترود است؛ اما با استفاده از سیم جوش CO2 به سبب تغذیه مداوم سیم جوش به حوضچه مذاب نیازی به تعویض وجود نداشته و جوشکاری سادهتر، سریعتر و بیوقفه انجام میشود.

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

معرفی آنتیویروس امنیت کامل پادویش آنتی ویروس پادویش من

معرفی آنتیویروس امنیت تام پادویش – آنتی ویروس پادویش من خرید آنتی ویروس , خرید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.