شرکت مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند

شرکت مهندسی بازرگانی آتی تابناک سپند
بال ولو

شیر توپی ورودی بالا (تاپ انتری) یکی از انواع شیر های توپی است که در مصارف خانگی و صنعتی بسیار پرکاربرد هستند. در این نوع شیر دسترسی به توپی از قسمت بالای شیر است، به همین دلیل در مواردی که نیاز به تعمیرات و سرویس شیر در خطوط لوله زیاد باشد استفاده از شیرهای با ورودی بالا یا تاپ انتری (Top-Entry Ball Valves) بهتر است زیرا دسترسی به توپی شیر راحت تر خواهد بود. بر این اساس بال ولو ها به دو دسته تقسیم می شوند که عبارت هستند از شیرهای دارای ورودی جانبی یا ساید انتری (Side Entry Ball Valves) و شیرهای دارای ورودی بالایی یا تاپ انتری (Top Entry Ball Valves). شیرهای توپی بر اساس سایز مجرا به دو دسته تقسیم بندی می شوند. اگر اندازه مجرا بیش از این باشد، سیت قادر به تحمل توپ های سنگین تر نبوده و شیر توپی نمی تواند عملکردی ایمن و کارآمد را در پی داشته باشد. در حقیقت، این حرکت جانبی کوچک، باری بر روی توپ ایجاد میکند که آن را به نشیمن داخل شیر فشار منتقل میکند که باعث بهبود فشردگی نشت دریچه میشود. اما در شیر های برند نیپون یا اس وی اف چینی موجود در بازار گوی و توپی داخل شیر به صورت کروم یا استیل بی کیفیت 201 تولید میگردد.

به طور معمول در شیرهای توپی استنلس استیل تمامی اجزا ازجمله بدنه ، دسته (stem) و توپی از جنس استنلس استیل می باشد ولی ممکن است جنس گرید اجزای داخی وبدنه باهم متفاوت باشد . معمولاً شیرهای توپی با ورودی جانبی از فلز فورج شده ساخته میشود. کروم افزوده شده در سطح فلز لایه ای از اکسید را ایجاد کرده که مانع از هر گونه خوردگی میگردد و با افزایش مقدار کروم مقاومت در برابر خوردگی افزایش می یابد . شیر توپی شناور تحت تاثیر فشار متوسط دچار جابجایی شده و بر روی سطح آببندی در قسمت خروجی فشرده میشود، که این امر باعث اطمینان از بسته شدن خروجی میگردد. شیر توپی آستردار دارای روکش یا آستر غیرواکنشی بوده که بر روی سطح داخلی بدنه شیر اعمال میشود. واشر آب بند این نوع شیر بستگی به نوع دما درخواستی مشتری دارد. این شیر کروی به صورت کنترل ولو یا شیر خودکار در خطوط لوله نصب شده و استفاده می شود. این نوع شیر توپی ارزانترین نوع موجود است که نمیتوان آن را برای تمیز کردن یا تعمیر باز کرد. بدنه این شیر از میلگرد فولادی و یا استیل بستگی به نوع سفارش مشتری تولید میگردد. شفت که در بالای توپ وصل شده است اجازه می دهد تا با حرکت 90 درجه از حالت باز به حالت بسته تغییر یابد.

شیر توپی از ساده ترین طراحی هایی است که برای قطع و وصل جریان سیال از آن استفاده می شود و به دلیل سرعت عملکرد بالای آن ها و طراحی ساده ای که دارند کاربرد های زیادی در صنایع مختلف دارند. در شیرهای توپی استنلس استیل رنج تحمل دمایی در کلاس های مختلف یکسان و حدود F° ۴۰۰ و رنج تحمل فشاری متناسب با افزایش کلاس کاری افزایش میابد . طراحی بال فلوتینگ برای ولو های حفره کوچک (تا ۶ اینچ) در کلاس ۱۵۰ و کلاس ۳۰۰ استفاده میشود. به طور کلی شیر های کمتر از قطر 2 اینچ (5 سانتی متر)، دارای 2 قطعه از سه قطعه ی بدنه فورج هستند. مهندسان تکنوپایپ بر این باورند که این طراحی سبک و اقتصادی بوده و اندازه مجرای آن تا 10 اینچ مناسب است. از اینگونه شیر ها برای دما های بالا نمی توان استفاده نمود و هنگام انتخاب آن ها علاوه بر دما می بایست از سازگاری سیال مورد استفاده با جنس نشیمنگاه مطمئن شد. چک ولو از جمله شیرهای یک طرفه است که به جریان سیال فقط از یک جهت اجازه عبور می دهد. بال ولو یا شیر توپی (Ball Valve) نوعی از مهم ترین شیرآلاتی است که در آن با استفاده از یک توپ فلزی قطع و وصل جریان سیال(نفت،گاز،بخار) انجام می شود.این توپ فلزی به صورت علامت بعلاوه، از یک جهت باز بوده و از یک جهت مسدود است ؛ بنابراین کافی است برای برقراری جریان سیال سمت باز شیر در مسیر جریان قرار داشته باشد.

This has be en gener​at ed by GSA Conte nt Gen erat or D emov er​si᠎on!

برحسب نیاز می توان پورت ولو را به سه راه تنظیم کرد.

این امر بدین گونه است که با چرخش گوی، جریان سیال قطع و یا وصل می گردد. این کاهش مساحت کانال جریان در صورت طراحی غلط، بروزاغتشاش و تلاطم در جریان سیال را در پی خواهد داشت. شیر توپی یا بال ولو، شیری است که با محرک چرخشی به اندازه 90 درجه می چرخد و دیسکی که باعث قطع و وصل جریان می شود به شکل توپ است. در بال ول ها قطع و وصل جریان سریع و فقط با چرخش چرخش ۹۰ درجه ای برای بستن شیر است در صورتی که در گیت ولو ها برای بستن شیر به بیش از یک دور ۳۶۰ درجه نیاز است. یک توپ، رینگ های سیت (Seat Rings)، پایه، و دیگر قطعات داخلی که در بدنه بزرگتر قرار دارند، و با پیچ و مهره به قطعات کوچکتر وصل می شوند و شیر را تشکیل می دهند. برحسب نیاز می توان پورت ولو را به سه راه تنظیم کرد. بال ولو ها را از نظر مونتاژ بدنه به دو دسته تقسیم بندی می کنند.

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

معرفی آنتیویروس امنیت کامل پادویش آنتی ویروس پادویش من

معرفی آنتیویروس امنیت تام پادویش – آنتی ویروس پادویش من خرید آنتی ویروس , خرید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.