وزارت امور خارجه آمریکا در پاسخ به این سوال که نقش روسیه در اجرای برجام چیست؟

[ad_1]

سخنگوی وزارت امور خارجه در یک کنفرانس مطبوعاتی به سوالی درباره نقش روسیه در اجرای برجام پاسخ داد.

به گزارش وب سایت وزارت امور خارجه، ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا اخیرا درباره نقش روسیه در توافق هسته ای اظهار نظر کرده است. [برجام] در مورد پذیرش اورانیوم غنی شده از ایران، آیا می توان انتظار داشت در صورت بازگشت متقابل به توافق پایبند باشد؟ [با وجود تنش‌های اخیر در روابط مسکو – واشنگتن در پی جنگ اوکراین] وی گفت: هنوز به این مرحله نرسیده ایم. در هفته های اخیر شاهد پیشرفت قابل توجهی در بازگشت دوجانبه توافق بوده ایم. اما در روزهای اخیر از ما شنیده اید که توافق نه اجتناب ناپذیر است و نه نهایی. ما برای هر دو سناریو آماده می شویم. یعنی سناریویی که در آن ما بازگشت متقابل به عضویت بریکس داشته باشیم و اعضای کلیدی بریکس – 1+5 – در همان توافق مشارکت کنند که باز هم محدودیت‌های شدید، قابل راستی‌آزمایی و دائمی بر توانایی ایران برای دستیابی به سلاح هسته‌ای اعمال می‌کند. سناریویی که در آن نتیجه یکسانی نخواهیم داشت [قبلی] ما به تعهد رئیس جمهور مبنی بر اینکه ایران هرگز اجازه دستیابی به سلاح هسته ای را نخواهد داشت متعهد خواهیم بود.

پرایس در پاسخ به این سوال که آیا به گفته سالیوان، وزارت امور خارجه همچنان معتقد است که روسیه می تواند نقشی عمل گرایانه در این توافق داشته باشد، گفت: آیا روسیه نیز باید همین نقش را در شورای امنیت سازمان ملل ایفا کند؟ [آمریکا برای] آیا عقب نشینی از آن، یعنی پذیرش اصولی اورانیوم با خلوص بالا و پرداخت هزینه دور نگه داشتن آن از دسترس ایران برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای، نقشی عمل گرایانه خواهد بود؟ فکر می کنم این همان نقشی است که می خواهیم تصور کنیم.

به گزارش ایسنا، اظهارات پرایس پس از آن مطرح می شود که سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا سه شنبه شب در نشستی خبری گفت که تنش ها در روابط سیاسی بین المللی به دلیل حمله روسیه به اوکراین و تحریم های آمریکا علیه روسیه تشدید شده است. پاسخ به این سوال که آیا آنها بدون روسیه هستند، توافق با ایران است [در مذاکرات وین در راستای احیای توافق هسته‌ای] وی گفت: صرف نظر از اینکه توافق هسته ای با استانداردهای تعیین شده توسط رئیس جمهور مطابقت دارد یا خیر. [جو بایدن] برای تأیید اینکه ایران در مسیر دستیابی به سلاح هسته‌ای قرار دارد و برای بازگرداندن ایران به چارچوب پس از خروج پرزیدنت ترامپ از توافق 2018، آن توافق را تنظیم کردیم. ما این کار را انجام خواهیم داد زیرا معتقدیم این به نفع منافع ملی آمریکاست. اما تا زمانی که این توافق این اهداف را برآورده نکند، ما به این توافق نخواهیم رسید.

سالیوان در پاسخ به اینکه روسیه، رئیس جمهور آمریکا چه کاری می تواند برای قرار دادن توافق هسته ای روی میز مذاکره انجام دهد، گفت: من برای شما توضیح خواهم داد که در سال 2015 در چارچوب برجام چه اتفاقی خواهد افتاد. [توافق هسته‌ای] اتفاق افتاد. یکی از نقش‌های مهمی که روسیه در اجرای توافق داشت این بود که روسیه عملاً اورانیوم غنی‌شده ایران را پذیرفت تا مجموع ذخایر ایران کمتر از 300 کیلوگرم شود که آنقدر کم بود که ایران نمی‌توانست به سرعت حرکت کند. این یکی از بخش‌های مهم این بود که چگونه از برنامه هسته‌ای ایران مطمئن شدیم. ما مجبور نیستیم برای هیچ بخشی از توافق به هیچ کشور ادعایی تکیه کنیم، اما این نقشی است که روسیه در گذشته ایفا کرده است، نقشی عمل گرایانه که لزوماً اهمیت سیاسی نداشت، اما در عمل مهم بود.

با تغییر روابط سیاسی بین‌الملل پس از حمله روسیه به اوکراین و اعمال تحریم‌های اقتصادی توسط وزارت خزانه‌داری آمریکا و برخی کشورهای اروپایی برای اشخاص حقیقی و حقوقی روسیه، دور هشتم مذاکرات وین برای احیای توافق هسته‌ای پیچیده شد تا اینکه چند روز پیش.

این وقفه در پی رویدادهای اخیر بود که به گفته دو طرف پیشرفت چشمگیری داشته است.

بخشی از این تحول، درگیری در روابط واشنگتن و مسکو بر سر درخواست روسیه برای تضمین کتبی از ایالات متحده برای حفاظت از روابط اقتصادی و تجاری خود با ایران در برابر تحریم ها است. دولت آمریکا موضوع تحریم های روسیه را که پس از تهاجم این کشور به اوکراین اعمال شد، به مذاکرات وین بی ربط دانست و با هرگونه معافیت یا تصمیمی در این زمینه مخالفت کرد.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت واشنگتن دخالت مسکو در پروژه های هسته ای ایران را تحت برجام تحریم نخواهد کرد و به روسیه اجازه نخواهد داد از توافق هسته ای به عنوان راهی برای اجتناب از تحریم ها علیه اوکراین استفاده کند.

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید در یک کنفرانس مطبوعاتی بلافاصله پس از مکث که در مورد روسیه به دلیل تهاجم به اوکراین اعمال شد، گفت: «ایالات متحده به تعامل با روسیه در مذاکرات در وین ادامه می‌دهد و نمی‌خواهد تحریم‌هایی را اعمال کند».

ساکی گفت: “تیم ما موافقت می کند که با شرکای خود کار کند.” [هسته‌ای] ایران از جمله روسیه ادامه دارد. ما معتقدیم که روسیه منافع مشترکی در جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای دارد.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

خرید مبل عنصري

نورپردازي لوستر خرید مبل عنصري از رويايي را به نورپردازي باليني مي آورد و جذابيت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.