قانون تخفیف مجازات حبس موجب ترویج جرم می شود

[ad_1]

این کارشناس حقوقی معتقد است: قانون تخفیف مجازات حبس مستلزم تغییرات زیادی از نظر عدم شمول رزمندگان و یا امتیازات این قانون در موارد خاص است و اعمال این قانون در شرایط یکسان برای همه مجرمان موجب آسیب های متعدد و ترویج می شود. جرم.

عبدالله صمامی در گفت وگو با ایسنا در رابطه با قوانین سرقت کشوری گفت: با توجه به قانون تخفیف مجازات حبس مصوب 3 بهمن 99 بسیاری از جرایم در ردیف جرایم قابل گذشت قرار گرفته و مجازات ها به نصف تقلیل یافته است و علیرغم قصد قانونگذار برای تصویب چنین قوانینی، این حادثه تبعات منفی داشته است. ، منجر به بسیاری از موارد و در بسیاری از موارد منحرف از قصد قانونگذار و حتی منجر به اعدام افراد مستعد به جرم شده است.

وی افزود: با توجه به کاهش چشمگیر زندان ها و مجازات ها و نیاز به جایگزینی برای زندان هشتم، بسیاری از مجرمان بدون نگرانی از مجازات های سنگین و عادت به جرم با خیال راحت از این سهل انگاری برای ارتکاب جرم استفاده می کنند. فقط به جزای نقدی خفیف محکوم می شوند و بعد از مدتی دوباره همین کار را می کنند و گاهی مرتکب جرمی شدیدتر از قبل می شوند.

این وکیل دادگستری ادامه داد: بر اساس قانون سخت قبلی، قانون اخیراً به طور ناگهانی از مجازات های شدید به بسیار سبک تبدیل شد و این مجازات های سبک قبح جرم را از بین برد و فرد با توجه به عدم اجرای صحیح، قبح جرم را برطرف کرد. از جنایت.” ضمانت می کند.» او مرتکب جنایت و در نهایت ناامنی در جامعه می شود.

وی ادامه داد: در سال های اخیر به دلیل وضعیت بد اقتصادی و افزایش قیمت کالاهای مصرفی، قدرت خرید طبقات پایین کاهش یافته است که این امر منجر به فقیر شدن هر چه بیشتر افراد جامعه شده است که یکی از دلایل اصلی این امر است. افزایش جرایم و جرایم نامناسب.» شرایط اقتصادی جامعه همان چیزی است که مردم را بیش از پیش به ارتکاب جرم به ویژه جرم سرقت ترغیب می کند.

صمامی افزود: به عنوان مثال زمانی که فردی قدرت خرید گوشی تلفن همراه را ندارد می تواند آن را در خیابان سرقت کند و به همین دلیل در سال های اخیر شاهد افزایش چشمگیر سرقت کیف و گوشی بوده ایم. در صورتی که ارزش اموال مسروقه کمتر از 200 میلیون ریال باشد، جرم سرقت از جرایم قابل گذشت بوده و مشمول قانون تخفیف مجازات حبس می شود و در این راستا اقداماتی صورت می گیرد. برای حفظ امنیت جامعه و بستن راه بر روی جنایتکاران باید مورد توجه قرار گیرد.

وی تاکید کرد: مقایسه قانون سخت قبلی با قانون تخفیف مجازات حبس مصداق شوری ضرب المثلی یا این شوری نیست، قانونی که اکنون به راحتی فرصت فرار از مجازات را به سودجویان داده است!» این قانون در موارد خاص. و اعمال این قانون در شرایط یکسان برای همه مجرمان صدمات متعددی را به جامعه وارد می کند و باعث ترویج جرم می شود. که

صمامی خاطرنشان کرد: قطعاً پیشگیری و اجرای قانون بازدارندگی بهتر از مجازات خفیف است، حتی در حوزه مجازات نیز مجازات هایی مانند ارائه خدمات رایگان و حرفه آموزی در کنار مجازات اصلی قابل اصلاح است و مجرم می تواند بازگردد. با ایجاد اشتغال و ایجاد انگیزه و در نهایت برخورد ریشه ای و مؤثر در مبارزه با مجرمان به ویژه سارقان، بهبود وضعیت اقتصادی و اشتغال افراد و ایجاد رفاه عمومی در جامعه به وی کمک کرد و در نتیجه زمینه کاهش حیطه جرم.

وی در پایان گفت: در تمام دنیا این مهم در حیطه مسئولیت دولت هاست و شاهدیم که در کشورهایی که رفاه عمومی بالایی دارند، جرم و جنایت بسیار کاهش یافته است و امیدواریم در ایران با بهبود اقتصاد، بر وجود مردم رو به کاهش است و البته امنیت در جامعه بیشتر است.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

خرید مبل عنصري

نورپردازي لوستر خرید مبل عنصري از رويايي را به نورپردازي باليني مي آورد و جذابيت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.