بلینکن: روسیه در تلاش برای بازگرداندن نظم است

[ad_1]

وزیر امور خارجه آمریکا با بیان اینکه تلاش های دیپلماتیک برای احیای توافق هسته ای ادامه دارد، تاکید کرد: روسیه نیز در این روند مشارکت دارد و منافع آنها در احیای این توافق است.

به گزارش رویترز، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا که به استونی سفر کرده است، به احیای توافق هسته ای از طریق مذاکرات در وین و موضع اخیر روسیه درباره تضمین کتبی آمریکا مبنی بر عدم موفقیت آن اعتراض کرد. مسکو گفت: ما به کار ادامه خواهیم داد تا ببینیم آیا می توانیم به توافق دوجانبه با ایران پایبند باشیم یا خیر.[برجام] به دست آوردن یا نه. روسیه به مشارکت در این تلاش‌ها ادامه می‌دهد و منافعی در تضمین عدم دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای دارد.

به گزارش ایسنا، اظهارات بلینکن همزمان با هشتمین دور مذاکرات وین درباره احیای توافق هسته ای است که دولت قبلی آمریکا در سال 2018 از آن خارج شد.

به گفته مذاکره کنندگان، روند آغاز شده در وین پیشرفت قابل توجهی داشته است، اما هنوز باید تصمیمات نهایی در مورد برخی مسائل اتخاذ شود.

اخیراً سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه درباره تحریم‌های جدید آمریکا علیه روسیه پس از حمله به اوکراین گفت: ما می‌خواهیم اطمینان حاصل کنیم که این تحریم‌ها به هیچ وجه بر روابط تجاری و اقتصادی و سرمایه‌گذاری‌های فهرست‌شده در برنامه جامع اقدام مشترک تأثیری نگذارد. CJAP). “تأثیر نمی گذارد..
وی ادامه داد: ما خواستار تضمین کتبی هستیم که روند کنونی آغاز شده توسط آمریکا به هیچ وجه ناقض حق تجارت، همکاری اقتصادی و سرمایه گذاری و همکاری آزاد و کامل نظامی-فنی با این کشور اسلامی نیست.[ایران] به درد نمیخوره

وزیر امور خارجه روسیه همچنین گفت که بر اساس توافق هسته ای، روسیه و چین مجاز خواهند بود به ایران در بهبود برنامه هسته ای غیرنظامی خود مطابق با معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای کمک کنند و تحریم ها بر این پروژه ها تأثیری نخواهد داشت.
وزارت خزانه داری آمریکا اخیراً پس از حمله روسیه به اوکراین، برخی افراد و بانک ها را در فهرست تحریم های خود قرار داده است.

بلینکن قبلاً به سی بی اس نیوز گفته بود که نجات مسکو ربطی به توافق هسته ای با ایران ندارد.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

خرید مبل عنصري

نورپردازي لوستر خرید مبل عنصري از رويايي را به نورپردازي باليني مي آورد و جذابيت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.