سردار جلالی: حمایت کلی ما مخالفت با نفوذ ناتو در غرب آسیا است

[ad_1]

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: به نظر می رسد جنگ اوکراین به عنوان یک چالش امنیتی در منطقه پیامدهای ده ساله دارد مگر اینکه اتفاق خاصی مانند عقب نشینی یک طرف یا چیزی شبیه آن رخ دهد.

به گزارش ایسنا، سردار گلمرضا جلالی در نخستین جلسه از دوره آموزشی تخصصی جهاد تبیجان، اظهار کرد: به نظر می رسد حمله روسیه به اوکراین نقطه عطف استراتژیک در تغییر موازنه امنیتی اروپا باشد که با برخی پیش فرض ها ممکن است آثار جهانی داشته باشد. وی گفت: در چنین شرایطی ما نیز باید این اتفاقات را بررسی کنیم و ببینیم این حادثه چه احتمالات و تهدیداتی برای ما دارد و چه رویکردهایی متناسب با آن داشته باشیم.

وی ادامه داد: در نگاه اول پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی، آمریکایی ها با نفوذ فرهنگی و اقتصادی خود سعی کردند جمهوری های جدا شده را به ناتو ببرند و پروژه انقلاب مخملی در برخی از این کشورها نیز تلاش کرد تا به موفقیت برسد. دولت های طرفدار غرب به مرز روسیه نزدیک بودند.

جلالی گفت: روسیه مدتی درگیر مشکلات اقتصادی و اداری بود، اما به تدریج و به ویژه در زمان پوتین با تغییرات سیاسی که از درون ایجاد کرد، توانست بر مشکلاتی فائق آمده و قدرت ویژه ای به دست آورد. پوتین با بازگرداندن قدرت به روسیه توانست رویاهای خود را برای روسیه طراحی و محقق کند. برخی می گویند رویای پوتین برای احیای اتحاد جماهیر شوروی سابق روسیه است، در حالی که برخی دیگر می گویند پوتین می خواهد کلید تغییر در امپراتوری روسیه باشد. البته هنوز برای نتیجه گیری در مورد اهداف پوتین زود است. اما ایده‌های فرامنطقه‌ای او در حمله به اوکراین آشکار شد.

جلالی تاکید کرد: اولین بیان روسیه در عرصه بین المللی پس از فروپاشی شوروی، مشارکت در جنگ با داعش در سوریه و حمایت از این کشور بود، در مبارزه با داعش نقش آفرینی کنید. شاید پوتین هم فکر می کرد که شرایط برای خروج از انزوا و ایفای نقش در عرصه بین المللی مناسب است.

جلالی گفت: ورود روسیه به سوریه باعث شده است که محور مقاومت از ظرفیت نیروی هوایی قدرتمندی برخوردار باشد که از آن جمله می توان به استفاده از ظرفیت روسیه تحت کنترل محور مقاومت به عنوان فرصتی مناسب در برابر نیروهای استکبار جهانی، رژیم صهیونیستی و داعش اشاره کرد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تاکید کرد: نقش روسیه در سوریه باعث شد تا روسیه برای اولین بار آمریکا را از عرصه بین المللی بیرون کند و مذاکرات درباره سوریه بدون حضور غرب و با محوریت ایران، روسیه و ترکیه انجام شده است. وی گفت: به نظر می رسد تجربه سوریه به روسیه اعتماد خوبی نسبت به نقش خود در عرصه بین المللی داده است.

وی با اشاره به اینکه روسیه از امنیت ملی خود در دوران اوکراین احساس خطر می کرد، افزود: روسیه به دنبال تغییر معماری امنیتی اروپا بود و احساس کرد که خط مقدم ناتو قدم به قدم پیش می رود و به مرز می رسد. استقرار نظامی دشوار ناتو. بنابراین روسیه در سه سال و نیم گذشته تلاش زیادی برای حل سیاسی این موضوع کرده است، اما هر چقدر هم تلاش کرد، نه اروپا و نه آمریکا به تلاش روسیه اهمیت ندادند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور گفت: اقدام اوکراین برای عضویت در ناتو عبور از خط قرمز امنیت ملی روسیه است که به عبارتی آمریکا را همسایه روسیه می کند که برای روسیه بسیار خطرناک است.

وی ادامه داد: یکی از اشتباهات آنها این بود که با وجود اینکه یکی از قدرت های هسته ای جهان بودند، در ازای امنیت و حمایت اروپا، همه امکانات و توان هسته ای خود را به اروپایی ها واگذار کردند. این توافق گامی خطرناک و شاید درسی برای ما باشد که امنیت ما به دیگران وابسته نباشد.

جلالی با اشاره به اینکه نمونه این توافق با قذافی در لیبی بود که انگلیس وقتی زیرساخت های هسته ای اش را بردند با او موافقت کرد که اگر به لیبی حمله نظامی شود از او دفاع می کند، افزود: اما بعد از مدتی انگلیسی ها حمله کردند. خود قذافی و معلوم شد که توافق با غربی ها چقدر باطل بوده و تاریخ چه درس های بزرگی برای ما دارد که بارها و بارها تکرار می شود. به خصوص در شرایط فعلی که در آستانه توافق آمریکا و اروپا هستیم، باید از این تجربیات تاریخی درس بگیریم.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در پاسخ به این سوال که چرا در چنین شرایطی آمریکا قادر به پاسخگویی نظامی نیست، گفت: اولین عامل قدرت هسته ای بزرگ روسیه و موشک های دوربرد هسته ای این کشور است که می تواند منجر به جنگ هسته ای شود. ” نکته دیگر این است که روسیه دارای یک قدرت موشکی قوی، هم برد بلند و هم دقیق است. نکته دیگر، قدرت فضایی روسیه است که می تواند در سطح فضایی جنگ به راه بیندازد. روسیه همچنین دارای بزرگترین ارتش زرهی در جهان و دارای یک ارتش بسیار زیاد است. نیروی هوایی قدرتمند

جلالی با تاکید بر اینکه ورود آمریکا به جنگ با روسیه یعنی ورود به جنگی که نباید تمام شود یا اگر وارد شد باید کاملا وارد جنگ شود، گفت: بنابراین خطر ورود آمریکا، خطر جنگ جهانی سوم. من هشدار خواهم داد.” البته آمریکایی ها آمادگی و توان لازم برای کنترل جنگ را ندارند.

وی ادامه داد: راهبرد دیگر آمریکایی ها علیه روسیه اعمال تحریم های گسترده اقتصادی، سیاسی و دیپلماتیک علیه آنها بود و اعلام کردند به جای جنگ کوتاه مدت به جنگ بلندمدت می رویم. صرف نظر از آثار و پیامدهای این تهاجم اقتصادی، این پیام مهمی برای کسانی بود که مشتاقانه منتظر حمایت ایالات متحده بودند، در زمانی که مورد حمله قرار گرفتند، زیرا می دانستند که اگر اقدام نظامی علیه آنها انجام شود، ایالات متحده قادر به حمایت از آنها خواهد بود. نخواهد بود.

جلالی افزود: نکته بسیار مهم این است که در جریان درگیری روسیه و اوکراین احتمال آغاز جنگ سایبری جهانی وجود دارد. وقتی آمریکایی ها نمی توانند وارد عرصه نظامی شوند و رویکرد خود را در قبال تهاجم اقتصادی تغییر دهند، یکی از حوزه هایی که می توانند وارد شوند، فضای مجازی است. تا پیش از این، عاملان جنگ در جریان حمله سایبری مشخص نبودند، اما اکنون اعلام می کنند که اقدام به حمله سایبری کرده اند. استراتژی نهایی آمریکایی ها این است که اوکراین را به عنوان میدان اصلی نبرد تعریف کرده و میدان نبرد را به نبرد تن به تن تبدیل کنند تا باتلاقی ایجاد کنند که روسیه در آن گرفتار شود و نتواند به راحتی از آن عبور کند.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در قسمت دوم سخنان خود در پاسخ به این سوال که جنگ اوکراین چه فرصت ها و تهدیدهایی برای ایران به همراه خواهد داشت، گفت: البته تهدید. بنابراین، حمایت کلی ما مخالفت با نفوذ و حضور ناتو در غرب آسیا خواهد بود. لازم به ذکر است یکی از راهبردهای بلندمدت آمریکا حضور رژیم صهیونیستی در آذربایجان، ارمنستان و گرجستان است تا پایگاه های خود را به ایران نزدیک کند که ما را تهدید می کند.

وی گفت: موضوع دیگر این است که در شرایط کنونی آمریکا دیگر نمی تواند در برجام علیه ایران در برجام به اجماع برسد و ما را به یک قطعنامه برساند. این فرصتی است برای افزایش قدرت ما.» پس از چانه زنی ما، مذاکرات برجام دنبال می شود.

«اگر از این فرصت‌ها استفاده کنیم و قدر آن‌ها را بدانیم، می‌توانیم جایگزینی برای خدماتی مانند کشاورزی، غذا و … باشیم که روسیه قبل از تحریم از کشورهای دیگر دریافت می‌کرد.

رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور تاکید کرد: جنگ اوکراین به عنوان یک چالش امنیتی در منطقه، اگر اتفاق خاصی مانند عقب نشینی یک طرف یا چیزی شبیه آن رخ ندهد، پیامدهای ده ساله خواهد داشت. در این میان باید با شناخت دقیق شرایط از امکانات نهایت استفاده را کرد و بر اساس عزت و اقتدار ملی موضع گرفت و منافع ملت خود را در نظر گرفت. ما باید با فرصت سنجی و مطالعه دقیق و هوشمندانه شرایط تلاش کنیم تا بهترین موقعیت ممکن را برای کشور داشته باشیم.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

معرفی آنتیویروس امنیت کامل پادویش آنتی ویروس پادویش من

معرفی آنتیویروس امنیت تام پادویش – آنتی ویروس پادویش من خرید آنتی ویروس , خرید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.