آیا طالبان تشکیل دولت فراگیر در افغانستان را قبول دارند؟

[ad_1]

کارشناس مسائل شبه قاره تاکید کرد: اگر طالبان تشکیل دولت فراگیر را بپذیرند، وحدت در جامعه ایجاد می شود و افغانستان به سمت صلح و ثبات پیش می رود. در غیر این صورت، خطر جنگ داخلی و تجزیه احتمالی افغانستان وجود خواهد داشت.»

پیر ملا ملازهی به ایسنا گفت: واقعیت این است که طالبان با توافق با آمریکا به قدرت رسیدند. گفته می شود قرارداد امضا شده بین مول برادر و هلیل زاد حدود 400 صفحه است که تنها 4 صفحه آن منتشر شده است. .

وی افزود: در آن 4 صفحه توافق شد که طالبان اجازه ندهند گروهی از افغانستان علیه آمریکا دست به اقدام بزنند و در مقابل طالبان به قدرت برگردند. در نتیجه یک قسمت محرمانه وجود دارد که هنوز منتشر نشده است. در این زمینه دیدیم که شش ماه پیش طالبان بدون جنگ قدرت را به دست گرفتند، اشرف غنی کشور را ترک کرد و ارتش نابود شد.

یک کارشناس شبه قاره نیز می گوید: «اما هنوز با طالبان که در سطح منطقه و بین المللی به رسمیت شناخته شده اند، مشکل وجود دارد. کشورها معتقدند که طالبان باید یک دولت فراگیر تشکیل دهند و صلح و ثبات باید برقرار شود. اما طالبان: «او معتقد است که دولت فراگیر یک دولت موقت است که وجود دارد و توسط پاکستان تشکیل شده است.

در واقع، همسایگان افغانستان، چین و روسیه، طالبان را تقریباً به رسمیت شناخته‌اند، اما طالبان معتقدند که دولت جامع است زیرا دو وزیر تاجیک انتخاب شده‌اند، یک وزیر.» در میان ازبک‌ها، یک معاون شیعه وزیر انتخاب شده است. اما این تصور از طالبان در اکثر کشورها پذیرفته نیست.

وی با اشاره به اینکه سه مقاومت در برابر طالبان شکل گرفته و ادامه دارد، گفت: یکی مقاومت در داخل افغانستان به رهبری زنان و دیگری مقاومت در پنجشیر به رهبری احمد مسعود و امرالله صالح معاون اشرف غنی. . تاجیکستان مستقر و اداره می شود و اگر دولت فراگیر تشکیل نشود، احتمالاً در بهار عملیات نظامی آغاز خواهد شد.

این کارشناس افغانستانی همچنین گفت: مقاومت دوم در آنکارا توسط جنرال دوستم محقق و خاخام رهبری و سازماندهی می شود اما از آنجایی که این افراد جایگاه کمی ندارند چندان موثر نیستند.

وی گفت: “اگر طالبان با تشکیل یک حکومت فراگیر موافقت کنند و به قانون اساسی پایبند باشند و در سیاست خود چنین تغییری ایجاد کنند، بدون هیچ مشکلی به کار خود ادامه می دهند و به تدریج توسط کشورها به رسمیت شناخته می شود.”

وی افزود: آنها از یک سو مدعی هستند که کشورهای اسلامی باید در این زمینه تصمیم گیری کنند، اما به هر حال وضعیت طالبان بستگی به رفتار آنها دارد. در صورت تشکیل حکومت فراگیر، وحدت در جامعه به وجود می آید. انحصارات در قدرت از بین می رود و افغانستان در نهایت به صلح و ثبات می رسد. در غیر این صورت شاهد تشدید جنگ داخلی خواهیم بود که در نهایت به جنگی طرفدار تبدیل خواهد شد ممکن است افغانستان تجزیه شود.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

معرفی آنتیویروس امنیت کامل پادویش آنتی ویروس پادویش من

معرفی آنتیویروس امنیت تام پادویش – آنتی ویروس پادویش من خرید آنتی ویروس , خرید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.