ما شاعران خوبی مثل اشاره و تیراندازی داریم

[ad_1]

شانزدهمین جشنواره شعر فجر در حالی به کار خود پایان داد که وزیر در خصوص اهمیت زبان فارسی و توجه به زبان های مادری صحبت کرد. علیرضا کزوه نیز در این مراسم گفت: یک روز در ابتدای جنگ ما سلاح های کوتاه برد داشتیم و آهنگ های ما در آن زمان کوتاه بود. خدا را شکر الان شاعران خوبی داریم که موشک می زنند و شلیک می کنند.

به گزارش ایسنا، مراسم اختتامیه شانزدهمین جشنواره که روز چهارشنبه (۲۸ اسفند ۱۳۹۲) در تالار وحدت برگزار شد، با قرائت بیانیه هیئت داوران قربان ولیئی، دبیر علمی جشنواره ادامه یافت. وی در این بیانیه با اشاره به آمار آثار دریافتی برای بخش های مختلف این مراسم، از وضعیت ناگوار شعر نوجوانان گفت.

پس از آن فیلمی از روند اجرای شانزدهمین جشنواره شعر فجر پخش شد و سپس حاضران در سالن و تماشاگران این مراسم به سخنان معاون فرهنگی وزارت ارشاد گوش فرا دادند. یاسر احمدوند در سخنانی این جشنواره را «پراگر» نامید و ابراز امیدواری کرد که با حمایت وزیر فرهنگ و ارشاد راهی که طبق گفته وزارت فرهنگ و ارشاد طی کرده تسریع یابد.

معاون فرهنگی وزارت رهبری در ادامه گفت: در دوران انقلاب سه راهبرد وجود داشت. یکی گفتمان لیبرال، دیگری سوسیالیستی و مارکسیستی و ترکیبی از اینها و دیگری جریان مکتبی یا ایدئولوژیک. عبور این جریان در سال های اول پیروزی انقلاب در تاریخ ادبیات ثبت شد. به تدریج جریان ادبی مکتبی یا ایدئولوژیک غالب شد. دلیل این تسلط، حاکمیت نبود، بلکه ریشه در اعتقادات مردم داشت و با سنت ادبی کشور ما پیوند خورد و از این رو باقی ماند.

یاسر احمدوند همچنین بیان کرد: با شروع جنگ تحمیلی یک پدیده استثنایی مورد توجه هنرمندان و شاعران قرار گرفت. اگر شعر و ادبیات انقلاب معنادار است به این دلیل است که ریشه در سنت ادبی کشور ما و باورهای مردم دارد.

وی سپس با بیان اینکه ادبیات انقلاب، ادبیات جنگ و ادبیات جهاد نیست، گفت: نویسندگان انقلاب اسلامی جهادگران با جان و خالق دنیایی بدون شیاطین و شیاطین بودند. با این حال، آنها نیز بدبختی های بسیاری را دیدند.

معاون فرهنگی وزارت آموزش و پرورش سپس در تلاش برای ارزیابی آثار در این دوره از جشنواره با توجه کامل هیئت داوران گفت: با تاکید وزیر آموزش و پرورش انشاالله بیشتر خواهیم داشت. ” تسریع در ادبیات داستانی و شعر و برنامه های تدارک دیده شده که به اطلاع عموم خواهد رسید. وزارت ارشاد باید در ادبیات حضور فعال داشته باشد، باید از حالت انفعالی خارج شویم و فعالانه وارد عرصه ادبیات شویم.

ما شاعران خوبی مثل اشاره و تیراندازی داریم

پس از پایان این مراسم، علیرضا گازوه، شاعر و مدیر دفتر شعر، موسیقی و سرود صدا و سیما که ترانه ای کوتاه خواند، در سخنانی گفت: این روزها مذاکرات بین ایران و چند کشور در حال انجام است. اگر دیگر نمی توانند ما را هل دهند به خاطر موشک های دوربرد ماست. یک روز در اوایل جنگ ما سلاح های کوتاه برد داشتیم و آهنگ هایمان اوایل کوتاه برد بود. خدا را شکر الان شاعران خوبی داریم که موشک می زنند و شلیک می کنند.

وی سپس بیان کرد: جشنواره شعر «فجر» در سایه و هیاهو مانند جشنواره سینما برگزار می شود و فرش قرمز روی آن نمی اندازند. اما شعر از همه هنرها جلوتر است و این دهه چهارم انقلاب کامل شده، دهه پنجم، دهه شاعران بزرگ است. دهه سرودن حماسه های طولانی و آهنگ های ماندگار است.

محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسماعیلی دیگر سخنران مراسم اختتامیه جشنواره شعر فجر بود که سخنان خود را اینگونه آغاز کرد: در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به شعر و زبان فارسی توجه متفاوتی داریم.

وی سپس گفت: ما موظف به ترویج و حمایت در همه عرصه های فرهنگی و هنری هستیم، اما داستان شعر و ادب تا حدودی متفاوت است. شعر و ادب فارسی یکی از مهمترین مؤلفه های هویت ملی ما ایرانیان است. در همین تاریخ پرتلاطم ایران، سه قرن پس از ورود اسلام، مردم ایران با تمام وجود اسلام را پذیرفتند و با آگاهی از تجربه و فرهنگ ایرانیان قرن چهارم و پنجم، در تعالیم اسلامی شکل تمدن و تمدن به خود گرفتند. در حالی که زبان فارسی به عنوان زبان فارسی توسط بزرگانی چون رودکی احیا و گسترش یافت. در اشعار ماندگار شاهنامه فردوسی این یافته به شکل کامل تری صورت گرفت و ایرانیان اگرچه دیندار و احترام اسلام و علاقه مند به مکتب اهل بیت بودند، شعر و زبان ادبیات فارسی را برگزیدند و به ترویج آن پرداختند.

اسماعیلی در ادامه بیان کرد: در دوره صفویه که اولین بار بعد از اسلام بود که بعد از 8 تا 9 قرن دولتی به نام ایران تشکیل شد، علیرغم اینکه این دولت از کشور قهرمان آذربایجان سرچشمه گرفته بود، اما زبان رسمی دولت بود. فارسی بود

وی افزود: در کشور عزیزمان زبان ها و گویش هایی از عربی، ترکی و… داریم. به گویش ها و گویش های مختلف و ما به آنها افتخار می کنیم. اما ثابت شد که فارسی زبان مشترکی است. زبان فارسی به عنوان یک مؤلفه مهم در هویت ملی ما ایرانیان نقش مهمی دارد و آنچه زبان فارسی را قوام، قوی و فراگیر کرده است در قالب شعر که یکی از مواهب جامعه ایرانی است بیان می شود.

وزیر ارشاد در ادامه با بیان اینکه امام بزرگوار ما شاعری است که در قله حکمت، عرفان، فقه، فلسفه و تفسیر ایستاده است، گفت: ما چقدر ملیت داریم؟ و امروز در وزارت ارشاد یکی از وظایف خطیر ما ترویج این معناست. هیچکس فکر نکند وقتی از زبان فارسی و شعر فارسی صحبت می کنیم، منظور خدا نیست، یعنی به زبان ها و گویش های دیگر کم توجهی می کنیم. اصل 15 قانون اساسی هم زبان فارسی را به عنوان زبان رسمی و هم زبان های محلی می شناسد. در اینجا لازم نیست افراط کنید. در مجلس همیشه با دوستانم در فراکسیون های مختلف می گویم که به اصل پانزدهم توجه ویژه شود.

وی در پایان سخنان خود به برنامه های بزرگداشت حکیم نظامی در 21 اسفندماه و همچنین برنامه های جشن نوروز اشاره کرد.

ما شاعران خوبی مثل اشاره و تیراندازی داریم

در مراسم اختتامیه جشنواره شعر فجر نیز مدال درجه یک هنری به حاج علی انسانی اهدا شد و برای نگارش کتاب «تعطیلات» تقدیر شد.

در قسمت دوم، محمدعلی موحدی عنوان دبیر دبیرخانه دائمی شعر آیینی را دریافت کرد.

موحدی در سخنانی گفت: شعر آیینی مشکل امروز و دیروز نیست. از سال 265 که زبان فارسی زبان رسمی این کشور در حکومت صفاری شد، به اقصی نقاط ایران گسترش یافت (همانطور که آقای وزیر اشاره کردند)، گویش ها و زبان های محلی مختلف در ایران وجود داشته است که باعث شده است. تمدن ایرانی به معنای واقعی یک شکل آن را نگیرید. زیرا قوام تمدن یک زبان است. در آن زمان احساس شد و تصمیم گرفته شد که همان ادبیاتی که در دیوان سافاری رایج است، همه نوشته ها و گفتارها بر یک زبان باشد. زبان بده

وی همچنین بیان کرد: اگر شعر آیینی ماندگار است و قوام آن مدیون قرآن کریم و فرهنگ اهل بیت است. ریشه در دو رکن دارد; زبان نزول قرآن و زبان اهل بیت – فرهنگ اهل بیت -. منظورمان یک قطعه پازل شعر آیینی است، یک آهنگ استانی، همه اش شعر آیینی است. من قاطعانه ادعا می کنم که حداقل 75 درصد متون شعر فارسی ایرانی آیینی است و این ثابت شده است.

ما شاعران خوبی مثل اشاره و تیراندازی داریم

در مراسمی از پنج گروه انتخاب شدند در این جشنواره شعر کلاسیک ادبی، شعر نو (قالب های نیمه و سپید)، شعر محاوره ای، شعر کودک و نوجوان و شعر (شعر پژوهی) جوایزی اهدا شد.

ما شاعران خوبی مثل اشاره و تیراندازی داریم

علی رمضانی مدیر خانه کتاب و ادبیات ایران، محمد الهیاری مدیرکل دفتر توسعه و کتابخوانی، علی باران چشمه رئیس فدراسیون ورزش های زورکان و کشتی از جمله حاضران در این مراسم بودند. و غیره. .

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

خرید مبل عنصري

نورپردازي لوستر خرید مبل عنصري از رويايي را به نورپردازي باليني مي آورد و جذابيت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.