دو سه موضوع تا توافق در وین باقی مانده است

[ad_1]

روسای هیئت های سه کشور اروپایی عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد برای اعزام هیئت های دیپلماتیک خود به کنفرانس مونیخ و انجام برخی رایزنی ها وین را ترک کردند و رایزنی های دوجانبه و چندجانبه روز دوشنبه بر سر میز مذاکره ادامه یافت.

به گزارش ایسنا، نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین و رئیس تیم مذاکره کننده این کشور در مذاکرات وین روز دوشنبه در توئیتی از دیدار با روسای هیئت های سه کشور اروپایی برای احیای سازمان ملل خبر داد. شورای امنیت. .

میخائیل اولیانوف نوشت: یک نشست ایدئولوژیک با سران هیأت های آلمان، بریتانیا و فرانسه در مذاکرات وین برگزار شد. ما راه‌ها و روش‌های ممکن برای حل مسائل باز باقی‌مانده را مورد بحث قرار دادیم. جلسات مشابه در قالب های مختلف در میان سایر شرکت کنندگان در مذاکرات برگزار می شود.

گفتنی است دیدارهای دوجانبه و چندجانبه هیئت های مذاکره کننده ایران و 1+5 در روزهای اخیر در سطح سیاسی و کارشناسی ادامه یافته است.

منابع نزدیک به تیم مذاکره کننده ایرانی می گویند که روند مذاکرات فعلی در حال پیشرفت است، اما اشاره می کنند که متن توافق وین هنوز نهایی نشده است و مذاکرات برای رفع اختلافات باقی مانده در حال انجام است.

این منابع بیان می‌کنند که اگرچه تفاوت‌ها بسیار اندک و محدود به تعداد کمی است، اما موضوعات باقی‌مانده برای ایران اهمیت اساسی دارند و تا زمانی که این موضوعات تصمیم‌گیری نشود، نمی‌توان متن را نهایی کرد و به دست آورد. او موافقت کرد.

در همین راستا، سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه کشورمان روز دوشنبه در نشست هفتگی با خبرنگاران با بیان اینکه پیشرفت های چشمگیری در مذاکرات در وین حاصل شده است، گفت: اینها کلیدی ترین و جدی ترین موضوعاتی است که باید به آن توجه شود. حل شود. خطاب.

خطیب زاده همچنین خاطرنشان کرد: «در صورت مشاهده تعهد طرف های دیگر به دو سه موضوع باقی مانده، می توانیم وارد فاز نهایی توافق شویم».

وی گفت: مذاکرات جدی در مورد دو سه موضوع ذکر شده در حال انجام است اما ما همچنان منتظر تصمیمات اروپا و آمریکا در این زمینه هستیم و متاسفانه هنوز اراده ای در آنها برای اتخاذ این تصمیمات ندیده ایم. . گفت.

به گزارش ایسنا، توافق احتمالی در وین سندی است که در صورت حصول توافق نهایی، بازگشت همه طرف های توافق 2015 و همچنین لغو تحریم های تاثیرگذار بر اجرای برجام پس از سال 2018 را تایید می کند. . . در عین حال مقدمات اجرایی این قرارداد برای افکار عمومی ایران و جهان روشن نیست و همه به وین نگاه می کنند که بالاخره دود سفید از پنجره هتل کوبورگ بیرون می آید.

توافقنامه سال 2015 ایران و کشورهای 1+5 در چارچوب قطعنامه 2231 به تصویب شورای امنیت سازمان ملل رسید، بنابراین این توافق که بین هفت کشور تحت نظارت و تایید اتحادیه اروپا منعقد شده بود، به تایید سازمان بین‌المللی رسید. انجمن.

اگر قطعنامه 2231 نبود، دونالد ترامپ، رئیس جمهور وقت آمریکا که به طور یکجانبه از برجام خارج شد، برجام را به طور کامل نابود می کرد و با بازگرداندن تحریم های بین المللی به ایران، ضربه نهایی را به سرنگونی برجام وارد می کرد، اما این قطعنامه مانع از اقدامات این کشور شد و تلاش ها.

همزمان به خبرنگار ایسنا گفته شد که توافق احتمالی در وین که در برخی بخش‌ها به دلیل تحولات پس از سال 2018 و خروج آمریکا دارای تعهدات متقابل جدید است، “قطعنامه” کمیسیون مشترک است نه یک قطعنامه. موافقتنامه و سند جدید مورد نیاز شورای امنیت سازمان ملل متحد یا ضمیمه قطعنامه 2231.

با این تفاسیر به نظر می رسد تاکنون هیچ تمهیدی برای حضور وزرای امور خارجه ایران و 1+4 در وین برای تصویب توافق نهایی احیای برجام اندیشیده نشده است و احتمال پایان یافتن دور هشتم مذاکرات وجود دارد. با یک نشست مشترک

هنوز مشخص نیست که وی پس از ترک سمت خود چه خواهد کرد، آمریکا از نظر قانونی به برجام بازنگشته است.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

خرید مبل عنصري

نورپردازي لوستر خرید مبل عنصري از رويايي را به نورپردازي باليني مي آورد و جذابيت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.