ابعاد اهمیت اولین سفر سیزدهمین رئیس دولت به کشور در خلیج فارس

[ad_1]

رئیس جمهور کشورمان در نخستین سفر رسمی خود به کشورهای حوزه خلیج فارس و همچنین شرکت در ششمین اجلاس مجمع کشورهای صادرکننده گاز، دوشنبه 11 اسفندماه به دوحه سفر می کند.

به گزارش ایسنا، سید ابراهیم رئیسی طبق برنامه اعلام شده پس از ورود به دوحه از سوی “شیخ تمیم بن حمد آل ثانی” در دفتر “عامری دیوان” و دفتر امیر قطر مورد استقبال قرار خواهد گرفت و پس از آن دیدار دوجانبه دو مقام ارشد ایران و قطر.

رئیس جمهور را در این سفر وزرای امور خارجه، نفت، نیرو و راه و رئیس سازمان تجارت و توسعه همراهی می کنند.

سفر رئیس جمهور قطر در حالی صورت می گیرد که محمود احمدی نژاد آخرین بار 10 سال پیش در سال 2011 به دعوت امیر قطر برای شرکت در اجلاس مجمع کشورهای صادرکننده گاز به این کشور سفر کرد و در نشستی با حضور در نشستی با حضور رئیس جمهور قطر نیز حضور یافت. مقامات قطری ملاقات و مشورت کردند.

مروری بر روابط ایران و قطر در سال های اخیر

روابط تهران و دوحه از زمان استقلال قطر در سال 1971 بر اساس احترام متقابل دوستانه بوده است و ایران در واقع یکی از اولین کشورهایی بود که استقلال قطر را به رسمیت شناخت. پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، دوحه یکی از اولین دولت هایی بود که پیروزی انقلاب اسلامی را تبریک گفت و بر عزم خود برای توسعه روابط دو کشور تاکید کرد.

مقامات دو کشور در طول سالیان متمادی با تبادل هیأت های مختلف از نظر سیاسی، اقتصادی و تجاری سعی در گسترش این روابط داشته اند، اما به نظر می رسد این تلاش ها در توسعه روابط سیاسی دو کشور مؤثرتر بوده است. به گفته مقامات دو کشور، وضعیت اقتصادی تهران و دوحه در شرایطی نیست که متناسب با روابط سیاسی دو کشور باشد.

در 10 سال گذشته روابط دو کشور فراز و نشیب هایی را به دنبال داشته است، زیرا روابط دو کشور پس از بحران سوریه تا حدودی سرد شده است و پس از حمله به سفارت عربستان در تهران، قطر در مسیری قرار گرفته است. تعداد دیگر کشورهای عربی با تهران. اما پس از تحریم قطر در سال 2017 توسط برخی کشورهای عربی به رهبری عربستان سعودی، روابط تهران و قطر گرمتر شده است، زیرا ایران در مواجهه با تحریم های هوایی، زمینی و دریایی برخی کشورهای عربی علیه دوحه، مرز هوایی خاص خود را دارد. او در پروازهای قطر ایرویز از جمله قطر ایرویز، برای جلوگیری از بحران غذایی به دلیل تحریم ها، با ترکیه به دوحه غذا فرستاد که منجر به افزایش حجم مبادلات شد. تجارت بین دو کشور بسیار افزایش خواهد یافت.

بر اساس ادعاهای نقل شده از نکات مهم در روابط ایران و قطر در دوران تحریم کشورهای عربی تحت رهبری عربستان سعودی، دیدارهای متعددی بین سردار سلیمانی و مقامات قطری از جمله امیر قطر انجام شده است. سردار سلیمانی در این دیدارها با اشاره به ماهیت گروه تروریستی داعش و خطر این جریان تکفیری برای کل منطقه، به نوعی مقامات قطری را متقاعد می کند که از این جریان تروریستی فاصله بگیرند.

در ژانویه 2009 تمیم بن حمد آل ثانی امیر قطر در سفری یک روزه به تهران سفر کرد و طی آن با حسن روحانی رئیس جمهور وقت ایران و آیت الله خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران دیدار کرد. به گفته برخی رسانه ها، یکی از اهداف سفر امیر قطر به تهران، تشکر از حمایت مقامات ایرانی از این کشور در برابر تحریم های برخی کشورهای عربی بوده است.

از آغاز دولت سیزدهم، تبادلات دیپلماتیک نسبتاً قابل توجهی بین دو کشور صورت گرفته است، مانند سفر شیخ محمد بن عبدالرحمن آل ثانی وزیر امور خارجه قطر به تهران در 18 شهریور 1400. وی یکی از اولین وزرای خارجه بود که در جریان تشکیل دولت سیزدهم به تهران سفر کرد و با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جدید ایران دیدار کرد. حسین امیرعبداللهیان در واکنش به این سفر ۲۶ دی ماه به همراه هیئتی عازم دوحه شد که علاوه بر دیدار با همتای قطری خود، با تعدادی دیگر از مقامات این کشور عربی از جمله امیر قطر دیدار و رایزنی کرد.

به گفته سفیر ایران در قطر، حدود دو هفته پس از این دیدار، پس از حوادث منطقه و مذاکرات وین در ساعت 14 روز 26 فوریه، شاهد گفت و گوی تلفنی وزرای خارجه دو کشور بودیم. گفت و گوی تلفنی انجام شد در حالی که در همان روز وزیر امور خارجه قطر با همکار آمریکایی خود تلفنی گفت و گو کرد. دو روز پس از این گفتگوی تلفنی، پیش از سفر امیر قطر به واشنگتن برای دیدار با مقامات آمریکایی، وزیر امور خارجه قطر به تهران سفر کرد و در سفری یک روزه با همتای ایرانی خود و ابراهیم رئیسی رئیس جمهور ایران دیدار کرد.

پس از این مذاکرات، در آستانه سفر امیر قطر به واشنگتن و در جریان مذاکرات وین، موضع برخی از تحلیلگران سیاست خارجی مبنی بر تلاش قطر برای تبادل پیام بین تهران و قطر مطرح شد. همانطور که مقامات وزارت امور خارجه کشورمان اخیراً اشاره کردند، تعدادی از کشورها به عنوان میانجی پیام هایی از سوی آمریکا از جمله درخواست خود برای مذاکره مستقیم با تهران را ارسال کردند.

قطر به دنبال ایفای نقش جدی تری در سیاست خارجی منطقه ای و بین المللی است

قطر میزبان جام جهانی فوتبال 2022، میزبانی گروه های مقاومت فلسطین، حضور دفتر سیاسی طالبان در قطر و مذاکرات آمریکا و طالبان در دوحه، تلاش برای تبادل پیام بین ایران و آمریکا و… همه نشان می دهد که این کشور به دنبال ایفای نقش جدی است. در سیاست خارجی منطقه ای و بین المللی، زیرا احتمالاً نقش سابق عمان را در منطقه ایفا می کند.

برگزاری جام جهانی در قطر امسال فرصت خوبی است تا ایران از این فرصت برای گسترش گردشگری خود و کسب سهم بازار در این حوزه استفاده کند. در این راستا مقامات ایرانی پیشنهاداتی را برای استفاده از پتانسیل جزایر کیش و کشم به مقامات قطری ارائه کردند و دو کشور همچنین در تلاش هستند تا تعداد پروازهای بین دو کشور را در این مدت توسعه دهند.

ششمین اجلاس سران مجمع کشورهای صادرکننده گاز

رئیس جمهور روز سه شنبه در دومین روز سفر خود به دوحه قطر در ششمین اجلاس مجمع کشورهای صادرکننده گاز شرکت می کند. اجلاس سران کشورهای صادرکننده گاز حدود 15 سال پیش به پیشنهاد ایران و با همکاری تهران، دوحه و مسکو (دسامبر 2008) تشکیل شد. ایران در 15 سال گذشته در دو دور در سطح اجلاس در این اجلاس شرکت کرده است. معاون اول رئیس جمهور در یک مأموریت شرکت کرد و معاون وزیر اقتصاد یا نفت به نمایندگی از ایران در بقیه مأموریت ها شرکت کرد.

بر اساس برنامه تدوین شده در حاشیه این اجلاس، رئیس جمهور با تعدادی از سران کشورهای شرکت کننده در آن دیدار و رایزنی خواهد کرد. عنوان شده است که الجزایر، ونزوئلا، نیجریه، موزامبیک، آذربایجان و … در سطح رئیس جمهور در این اجلاس شرکت خواهند کرد و عراق نیز در سطح رئیس جمهور یا نخست وزیر در این اجلاس شرکت خواهد کرد.

رئیس جمهور در سفر به قطر علاوه بر دیدارهای یاد شده با ایرانیان مقیم قطر و بازرگانان ایرانی و قطری نیز دیدار خواهد کرد. گفته می شود در این سفر رسمی احتمالا تفاهم نامه هایی بین دو کشور در زمینه های مختلف منعقد خواهد شد.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

معرفی آنتیویروس امنیت کامل پادویش آنتی ویروس پادویش من

معرفی آنتیویروس امنیت تام پادویش – آنتی ویروس پادویش من خرید آنتی ویروس , خرید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.