اگر طرف مقابل برای تصمیم گیری های سیاسی آماده باشد، می توان به سرعت به توافق خوبی دست یافت

[ad_1]

وزیر امور خارجه کشورمان در سخنرانی خود در کنفرانس امنیتی مونیخ بار دیگر تاکید کرد: آمادگی داریم هر چه زودتر به توافق خوبی برسیم، مشروط بر اینکه طرف مقابل آمادگی اتخاذ تصمیمات سیاسی لازم را داشته باشد.

به گزارش ایسنا، متن کامل سخنرانی حسین امیرعبدالهیان وزیر امور خارجه کشورمان در کنفرانس امنیتی مونیخ به شرح زیر است:

نام خدا

عالیجناب،
وزرای محترم، مخاطبان محترم،
خانم ها و آقایان،
بسیار خوشحالم که امروز این فرصت را دارم که در مورد سیاست خارجی دولت جدید جمهوری اسلامی ایران با شما صحبت کنم.
مردم بزرگ ایران هفته گذشته چهل و سومین سالگرد انقلاب شکوهمند خود را جشن گرفتند که با شعار استقلال، آزادی و جمهوری اسلامی، الگوی جدیدی از مردم سالاری دینی را معرفی کردند که تاکنون 43 انتخابات سراسری برگزار شده است. با مشارکت گسترده مردمی برگزار شد. آخرین انتخابات ما در ایران منجر به تشکیل حکومت «مردمی و انقلابی» شد.
آنچه امروز به عنوان سیاست خارجی متوازن، دیپلماسی پویا و تعامل هوشمندانه در دولت عملگرا و نتیجه گرا آقای رییسی مطرح می شود، ترجمه آرمان والای انقلاب اسلامی ایران و واقع گرایی منافع ملی ماست.
برقراری تعادل در روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران چه در روابط با مناطق مختلف جغرافیایی و چه تلاش برای ابعاد مختلف و چه در روابط خارجی از جمله سیاسی، اقتصادی و فرهنگی، محور این تحول در جمهوری اسلامی است. از سیاست خارجی ایران
این سیاست خارجی مبتنی بر ارکانی چون «همسایگی»، «آسیایی‌گرایی»، «تعامل هوشمندانه و گسترش روابط با همه کشورهای جهان به‌ویژه جهان اسلام بر اساس منافع مشترک، احترام متقابل و عدم مداخله در امور داخلی» است. و «ترویج و حمایت از آن مبتنی بر چندجانبه گرایی و مخالفت با یکجانبه گرایی است.

مخاطب عزیز
امروز نزدیک به 5 سال از خروج غیرقانونی آمریکا از برجام و اقدامات تروریستی اقتصادی علیه ملت ما و البته انفعال سه کشور اروپایی می گذرد. آن هم در حالی که جمهوری اسلامی ایران در تمام طول سال به صورت یکجانبه برجام را اجرا کرد، در برجام ماند و فرصت طولانی به سایر طرف ها داد تا به تعهدات خود عمل کنند. نتیجه چیزی نبود. ایران از تمام منافع اقتصادی که داشت محروم بود.
جمهوری اسلامی ایران با جدیت، با حسن نیت و با ارائه ابتکارات مختلف برای دستیابی به یک توافق خوب در دور جدید مذاکرات شرکت کرد. آنچه در نظر داریم کاملاً منطقی و منصفانه است: لغو همه تحریم ها، بررسی و دادن تضمین های لازم مطابق تعهدات.
در صحبت با شما، همکاران من در وین با بازی دوگانه غرب بر سر «متن» و «زمان» روبرو هستند.
تاکید می کنم ما آمادگی داریم هر چه زودتر به یک توافق خوب برسیم به شرطی که طرف مقابل آمادگی اتخاذ تصمیمات سیاسی لازم را داشته باشد.


خانم ها و آقایان،
امنیت خلیج فارس و غرب آسیا به طور مستقیم و قوی با امنیت مناطق جغرافیایی همسایه از جمله اروپا مرتبط است. جمهوری اسلامی ایران از هر ایده یا طرحی که بدون دخالت خارجی به ثبات و صلح در منطقه کمک کند استقبال می کند. در این راستا دولت ما مذاکرات سازنده ای را با همسایگان جنوبی خود آغاز کرده و پیشرفت های خوبی در این زمینه حاصل شده است. روابط ما با این همسایگان در مسیر توسعه و پیشرفت خوبی قرار دارد.
ما معتقدیم که زرادخانه های تسلیحاتی در منطقه هرگز امنیت را به ارمغان نخواهد آورد. حضور و مداخله نیروهای خارجی در منطقه تنها وضعیت امنیتی را پیچیده و بدتر می کند و مشکلات را افزایش می دهد. ما معتقدیم با مشارکت و همکاری جمعی می توان امنیت همه کشورهای منطقه را تامین کرد.
متأسفانه در یمن شاهد یک جنگ طولانی و یک وضعیت غم انگیز انسانی هستیم. حل بحران یمن در گرو توجه به ریشه های مناقشه، ایفای نقش کلیدی در سازمان ملل، احترام به اراده مردم یمن در تعیین سرنوشت خود و لغو گفت و گوهای اقتصادی، انسانی، آتش بس و یمنی-یمنی است. جمهوری اسلامی ایران قویا از برقراری صلح و ثبات در یمن و منطقه حمایت می کند و در این زمینه از هیچ تلاشی دریغ نخواهد کرد.
همکار محترم
افغانستان امروز در یک بحران عمومی انسانی قرار دارد. وضعیت کنونی افغانستان محصول اشغال نظامی و استفاده از نیروی نظامی علیه این کشور است. سیاست ایالات متحده در قبال افغانستان در بیست سال گذشته نشان دهنده عدم درک ایالات متحده از واقعیت در افغانستان است. ما همیشه در کنار مردم افغانستان ایستاده ایم. دولت ایران و سازمان‌های غیردولتی به ارسال کمک‌های بشردوستانه به مردم افغانستان و ارسال سوخت ادامه می‌دهند. ما عمیقا نگران تداوم خشونت و تروریسم در افغانستان و توسعه فعالیت های داعش در آن کشور هستیم.
موج کنونی پناهجویان افغان در کشور ما و سایر همسایگان بسیار نگران کننده است. مشارکت فعال نهادها و جامعه بین المللی برای ارسال کمک های بشردوستانه ضروری است.
ما معتقدیم که تشکیل یک حکومت فراگیر در افغانستان با حضور همه گروه های سیاسی و قومی در آن کشور برای رسیدن به صلح و ثبات کاملا ضروری است.
ما به حمایت از فلسطین و صلح در خاورمیانه توجه جدی داریم. جمهوری اسلامی ایران یک راه حل جامع سیاسی و دموکراتیک برای مشکل ثبت شده در سازمان ملل متحد پیشنهاد کرده است. ما معتقدیم که برگزاری همه پرسی در میان مردم واقعی فلسطین اعم از مسیحیان، یهودیان و مسلمانان با حمایت همه دولت ها بهترین راه حل است. مردم فلسطین باید برای سرنوشت و آینده خود تصمیم بگیرند.
ما نگران افزایش تنش بین اوکراین و روسیه هستیم. جمهوری اسلامی ایران به عنوان کشوری با روابط خوب دو طرف، از طرفین می‌خواهد اختلافات خود را از طریق گفتگو و صلح حل و فصل کنند.
ما بر نیاز به راه حل مسالمت آمیز برای مسائل منطقه ای از جمله شبه جزیره کره و اختلافات در دریای چین جنوبی – بدون دخالت قدرت های فرامنطقه ای تاکید می کنیم. ما معتقدیم که استفاده ابزاری از مفاهیم دموکراسی و حقوق بشر در درازمدت به ضرر این ارزش‌های اساسی خواهد بود.
خانم ها و آقایان،
در خاتمه بار دیگر تاکید می‌کنم که دولت جدید جمهوری اسلامی ایران، دولتی عمل‌گرا و نتیجه‌گرا است و از این رو آماده برقراری روابط سازنده و پایدار با همه کشورها بر اساس احترام متقابل و منافع مشترک است.
باز هم از برگزارکنندگان این همایش مهم تشکر می کنم و برای همه شما که در آن شرکت کردید آرزوی موفقیت دارم.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

معرفی آنتیویروس امنیت کامل پادویش آنتی ویروس پادویش من

معرفی آنتیویروس امنیت تام پادویش – آنتی ویروس پادویش من خرید آنتی ویروس , خرید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.