دو ماموریت مهم رئیس قوه قضائیه به کانون وکلا، کارشناسان و مستشاران قوه قضائیه

[ad_1]

رئیس کل دادگستری گفت: گزارش های کارشناسی متضاد در یک موضوع; ایجاد حق سنوات برای پرونده های ارجاع شده به کارشناسان. عدم وجود مستندات در پرونده ارسال شده به کارشناس؛ در عین حال پذیرش پرونده های ارجاعی توسط کارشناسان بخشی از آسیب ها و مشکلات فرآیند کارشناسی فعلی است.

به گزارش ایسنا به نقل از مرکز رسانه عدالت، آیت الله و مسلم محسنی چشمی در دیدار رئیس و مسئولان کانون وکلای دادگستری، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده در قوه قضائیه، با اشاره به فضیلت ماه رجب المرجب و تبریک این ایام ایام الله دهه فجر گفت: رکن و مجموعه است. از مؤلفه های مختلفی تشکیل شده است که اعمال و عملکرد این مؤلفه های مختلف اعم از قضات، وکلا، کارشناسان، مقامات و … مرتبط و مکمل یکدیگر هستند. و مخلوق باش

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اهمیت موضوع کارشناسی در دادرسی و رسیدگی به پرونده های قضایی گفت: کارشناسان رسمی دادگستری نقش موثر و غیرقابل انکاری در افشای حقیقت و کمک به قضات در صدور آراء متقن و مستند دارند. “

رئیس قوه قضائیه نقش کارشناسان را در اجرای عدالت بسیار مهم دانست و اظهار داشت: بسیاری از آرای قضایی مبتنی بر نظریه های تخصصی است; پس امر کارشناسی به اندازه حکم جدی است.

رئیس کل دادگستری تجهیز کارشناسان رسمی دادگستری را با توجه به جدید بودن بسیاری از کارها به علم و آگاهی ضروری دانست و گفت: کارشناسان ما دائماً در موضوعات حوزه خود به روز می شوند تا بتوانند نظرات مستندتر و عاقلانه تری به قضات بدهند.

منشأ بخش مهمی از مشکل، تخصص مشکل ساز و غیر متعارف است

حجت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای برخی از مشکلات محاکمه از جمله اطاله دادرسی را ناشی از کارشناسی نادرست دانست و بیان کرد:

رئیس دادگستری افزود: ارجاع غیرضروری و نادرست پرونده ها به کارشناسان نیز در ایجاد مشکل در روند رسیدگی به پرونده های قضایی و اطاله دادرسی نقش دارد.

گزارش تعارض کارشناسان در یک مورد؛ ایجاد حق سنوات برای پرونده های ارجاع شده به کارشناسان. عدم وجود مستندات در پرونده ارسال شده به کارشناس؛ پذیرش همزمان پرونده های ارجاعی توسط کارشناسان و …. بخشی از مضرات و مشکلات فرآیند حرفه ای است که رئیس کل دادگستری در این جلسه به آن اشاره کرد.

ضرورت ساماندهی فرآیند و ساز و کار کارشناسی در پرونده های قضایی

بر این اساس رئیس جمهور به کانون وکلای دادگستری و کارشناسان دستور داد تا در اسرع وقت نسبت به ساماندهی روند و سازوکار کارشناسی در پرونده های قضایی و شفافیت فرآیندهای تخصصی اقدام عملی و همه جانبه انجام دهند.

در همین راستا رئیس دادگستری در پاسخ به سخنان «پیمان پالیزگیر» معاون کارشناسان مرکز که از کارکرد «سامانه هوشمند ارجاع کارشناسان» در دو ماه آینده خبر داده بود، گفت: یک ضرورت است. که باید جدی گرفته شود

هیئت‌الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای با بیان اهمیت نقش وکلا، نهاد وکالت را یکی از ارکان دادرسی عادلانه دانست و گفت: وکالت و قضاوت دو بال عدالت در جامعه بشری است. قاضی در روند رسیدگی به پرونده مخفی نیست.

نیاز به کاهش هزینه های دادرسی، نمایندگی و کارشناسی رسمی برای عموم مردم، به ویژه برای اقشار ضعیف

رئیس قوه قضائیه در ادامه به کانون وکلای دادگستری و کارشناسان دستور داد تا نسبت به کاهش هزینه های دادرسی، وکالت و کارشناسی رسمی برای عموم مردم به ویژه افراد در معرض خطر اقدام کنند.

وی با تاکید بر اینکه باید به سمت کاهش هزینه های دادرسی، وکالت و کارشناسی رسمی برای عموم مردم به ویژه اقشار ضعیف حرکت کند، گفت: مجموع هزینه های دادرسی در پرونده های حقوقی و کیفری بالاست. گاهی به دلیل محدودیت منابع مالی، برخی افراد از مراجعه به وکیل یا درخواست نظر کارشناسی خودداری می کنند که این امر می تواند بر حقوق آنها تأثیر منفی بگذارد، بنابراین کاهش هزینه های دعوی، اخذ وکیل و درخواست نظر کارشناسی ضروری است. . .

رئیس جمهور در ادامه به مسئولان و اعضای کانون وکلای دادگستری، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده در قوه قضائیه توصیه کرد که با نظم و انضباط و حرفه های پیشرفته و حرفه ای، برخورد مناسب و اخلاقی با مردم و مراجعین و ارائه راهکار برای کاهش هزینه ها، خدمات بهتری ارائه دهند. وکالت و تخصص.به مردم و کمک به قوه قضائیه در توسعه عدالت و احقاق حقوق مردم و مستضعفان بیش از پیش.

وی با بیان اهمیت آموزش و سلامت قوه قضائیه از قضات و قانونگذار گرفته تا حقوقدانان و کارشناسان گفت: بسیاری از موضوعات جدید و بدیع هستند و تصمیمات برخی موضوعات و مقوله های دیگر می تواند در بخش های مختلف باشد. وقتی متفاوت است؛ مثلاً در امور کیفری، مجازاتها و وسایل بازدارنده ممکن است در یک زمان متفاوت باشد; بر این اساس، سعادت متولیان امر قوه قضائیه و ارائه آموزش های کارآمد و مدرن برای آنان نیاز مسلم است.

حجت الاسلام والمسلمین محسنی آسیب شناسی برخی فرآیندها در کانون وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران دادگستری خانواده را ضروری دانست و به مسئولان این مرکز توصیه کرد از شیوه های نوآورانه و خلاقانه رسانه ها برای تبیین دستاوردهای خود برای مردم غافل نشوند. و جامعه

دسترسی آسان مردم به عدالت یکی از فلسفه های کانون وکلای دادگستری است

پیش از خطاب به حسن عبدلیان پور رئیس کانون وکلای دادگستری، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده در سخنانی وکلای این مرکز را مبنای کار وکلا دانستند و گفتند: مشاوران خانواده قضایی امکان دسترسی آسان مردم به خدمات قضایی از جمله وکالت و کارشناسی.

رئیس مرکز امور وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده دادگستری با اشاره به تعدد حوزه های تخصصی وکالت این مرکز، تعامل مثبت، مستمر و سازنده 62 کمیته کارشناسی و وکلای مرکز قضایی، مسئولان را بیان کرد. کارشناسان و مشاوران خانواده قوه قضائیه با دادگاه های سراسر کشور.داد.

کارکرد «سامانه هوشمند ارجاع کارشناسان» تا 2 ماه آینده

عبدلیان پور همچنین با اشاره به دستورات رئیس کل دادگستری در دوره تحول و تعالی مبنی بر ارجاع هوشمند و ساماندهی کیفیت و زمان فرآیند حرفه ای گفت:

وی ابراز امیدواری کرد با استفاده از این سامانه شاهد سامانه ارجاع عادلانه کارشناسان در سراسر کشور باشیم.

«جادگاری» دادستان انتظامی کانون وکلای دادگستری، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه نیز در خصوص ساختار و تشکیلات دادسرای انتظامی و همچنین فعالیت ها، دستاوردها و چالش های این اداره صحبت کردند.

«پالیزگیر» معاون کارشناسان کانون وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده دادگستری نیز از تشکیل کمیسیون تحول کارشناسی در این مرکز خبر داد و اظهار داشت: راه اندازی و استفاده از سامانه ارجاع هوشمند 1515 یک بار دغدغه است و برای همه. وی گفت: عدم حضور حضوری و انجام امور به صورت آنلاین، جلوگیری از تاخیر و تسریع در رسیدگی به پرونده ها، کاهش بیش از نصف زمان کارشناسی و همچنین شفافیت و نظارت بر فرآیند کارشناسی، چالش های حوزه کارشناسی را حل می کند. از جمله مزایای سیستم.

فتاحی معاون کانون وکلای دادگستری، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه نیز گزارشی از روند برگزاری آزمون فارغ التحصیلی کانون در سال 1400 ارائه کرد.

سلیمانی امیری رئیس شورای عالی کارشناسی کانون وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه نیز گزارشی از فعالیت ها و اقدامات 7 کمیسیون تخصصی شورای عالی خبرگان ارائه کردند.

میرمحمد صادقی رئیس شورای عالی وکلای دادگستری، مقامات، کارشناسان و مشاوران خانواده دادگستری نیز با اشاره به نقش مشورتی این شورا خواستار تدابیری برای حذف تصمیمات وکلای حاضر در شورای عالی شد. تا کارآمدتر باشد.

«قانع» معاون وکیل کانون وکلای دادگستری، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه نیز در این گردهمایی اظهار داشت: در سه سال گذشته 21 هزار وکیل به جمع وکلای کانون اضافه شده و امروز به تعداد این وکلا افزوده شده است. به 46000 رسیده است.”

وی همچنین با تقدیر از رئیس قوه قضائیه در انتصاب رئیس کانون وکلا، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده از جامعه حقوقی به قوه قضائیه، اقدامات مکرر برخی رسانه ها در تبلیغات منفی علیه وکلا را نامناسب خواند.

«فضلی» معاون بازرسی و امور استان های کانون وکلای دادگستری، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضاییه نیز گزارشی از فعالیت معاونت ها در دو حوزه بازرسی و نظارت و همچنین فعالیت های استان ارائه کرد.

حجت الاسلام ابراهیمی معاون مشاوران کانون وکلای دادگستری، کارشناسان رسمی و مشاوران خانواده قوه قضائیه نیز در سخنانی گفت: با توجه به مراحل جذب نیرو در سال 99، تعداد مشاوران خانواده در قوه قضاییه به زودی به بیش از 2 هزار نفر خواهد رسید. .

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

معرفی آنتیویروس امنیت کامل پادویش آنتی ویروس پادویش من

معرفی آنتیویروس امنیت تام پادویش – آنتی ویروس پادویش من خرید آنتی ویروس , خرید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.