«معامله خوب» از نگاه رامین مهمان نواز

[ad_1]

سخنگوی سابق وزارت امور خارجه معتقد است: اگر جمهوری اسلامی ایران هیچ محدودیتی در فعالیت های اقتصادی و تجاری و روابط با سایر کشورها نداشته باشد و بتواند به عنوان یک کشور مستقل بر اساس منافع خود تصمیم بگیرد و عمل کند، به این معناست که ما داریم. به توافق خوبی رسید .

رامین مهمانپرست در گفت وگو با ایسنا، با اشاره به اینکه اساس روابط سیاست خارجی هر کشور با دیگر کشورها، منافع ملی آن کشور است و باید در تمامی توافقات دوجانبه، چندجانبه و یا بین المللی این موضوع مورد توجه قرار گیرد، اظهار کرد: این موضوع باید مورد توجه قرار گیرد. برای دستیابی به آن، باید در راستای منافع ملی کشورهای مربوطه باشد. برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) یکی از مواردی است که اگر به این موضوع توجه نشود به نتیجه نهایی نمی رسیم.

وی با اشاره به پیشینه توافق برجام خاطرنشان کرد: قبل از مذاکراتی که منجر به توافق برجام شد، غربی ها ابهاماتی را مبنی بر ادعاهای واهی درباره فعالیت های مسالمت آمیز جمهوری اسلامی ایران مطرح می کردند و به بهانه این ادعاها تحریم هایی را انجام می دادند. و فشارها و قطعنامه های مختلفی در شورای امنیت علیه ما تصویب شد.

این دیپلمات ادامه داد: قدرت های بزرگ جهان برای اولین بار تصمیم گرفتند که برای حل بحرانی که ایجاد کرده اند، دیپلماتیک عمل کنند و آن را به الگویی برای حل سایر بحران های بین المللی تبدیل کنند. در همین چارچوب مذاکره کردند و در نهایت به توافقی به نام برجام رسیدیم. بر اساس برجام، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی قرار بود در بازه زمانی مشخصی فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان را راستی‌آزمایی و گزارش دهد و در مقابل، در جریان راستی‌آزمایی و پذیرش محدودیت‌ها، تمامی تحریم‌ها و قطعنامه‌های هسته‌ای لغو شود. و فعالیت های اقتصادی ما باید به طور معمول با سایر کشورها انجام شود.

وی گفت: ما به تعهدات خود عمل کرده ایم و آژانس بین المللی انرژی اتمی گزارش های متعددی منتشر کرده است که همه آنها نشان می دهد که ما به تعهدات خود عمل می کنیم. تحریم ها در عمل برداشته نشد و برخی اعلام کردند که تعلیق و برخی لغو شد، اما در عمل موانع زیادی وجود داشت و کشورها و شرکت های مختلف یا ترسیدند یا تحت فشار بودند و نمی توانستند روابط عادی اقتصادی داشته باشند. با کشور ما

با خروج آمریکا از بورژ، این توافق به بن بست رسید

وی گفت: با تغییر دولت در آمریکا و روی کار آمدن ترامپ این موضوع با خروج آمریکا از برجام و تصویب تحریم های جدید علیه ایران تشدید شد و در عمل شاهد بودیم که هیچ چیز اتفاق افتاد

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به جو بایدن به عنوان رئیس جمهور گفت: دولت جدید در آمریکا روی کار آمده است و آقای بایدن به عنوان رئیس دولت دموکرات گفته است که می خواهد بورژوا را احیا کند. علیه سیاست های ترامپ؛ از سوی دیگر در دولت جمهوری اسلامی ایران تغییراتی رخ داد و آقای رئیسی به عنوان رئیس جمهور روی کار آمد و اعلام کرد که اگرچه اقتصاد ما مشروط و گره خورده به موضوع برجام نخواهد بود، اما در حال مذاکره با این شرط هستیم. در مورد رفع کامل تحریم ها، به توافق خوبی برسیم، اما اقداماتی را نیز انجام خواهیم داد تا فعالیت های اقتصادی ما به موضوع برجام متوقف نشود.

ضلع غربی در ابتدا به دنبال اسراف خواهند بود

مجری برنامه خاطرنشان کرد: با روی کار آمدن دولت سیزدهم، مذاکرات با رویکردی جدید در وین ادامه یافت و طرف های مقابل مطالباتی را مطرح کردند. شاید طرف غربی در ابتدا سعی در اغراق و طرح مسائل خارج از موضوع هسته ای کشورمان داشت که با پاسخ های لازم از سوی هیات های مذاکره کننده ایرانی مواجه شد.

وی گفت: اگر بخواهیم به یک توافق خوب و کامل برسیم، سوال بسیار روشن است. رویدادهای متعددی رخ داده است که ماهیت صلح آمیز فعالیت های ما را تایید می کند. همچنین همکاری های منظمی وجود دارد و ما به عنوان یکی از اعضای آژانس بین المللی انرژی اتمی که یکی از امضاکنندگان NPT نیز هستیم، باید حقوق خود را داشته باشیم و از دانش اولیه در صنایع مختلف با استفاده از آخرین فناوری ها بهره مند شویم. .

اگر غرب به ویژه آمریکا متعهد به احیای برجام و مسئولیت های آن باشد، ایران به تمامی تعهدات خود پایبند خواهد بود.

سخنگوی سابق وزارت امور خارجه گفت: طرف مقابل ما نیز باید تمام تحریم های اعمال شده به بهانه هسته ای و همچنین تحریم هایی را که در زمان آقای ترامپ اضافه شد، لغو کند. لغو تحریم ها در عمل باید مؤید فعالیت های اقتصادی ما با سایر کشورها باشد، باید نظارت طبیعی داشته باشد. اگر طرف‌های غربی به‌ویژه آمریکا این اقدام را انجام دهند، به محدودیت‌هایی که در برجام و ضرب‌الاجل‌های تعیین‌شده تعیین کرده‌ایم برمی‌گردیم و هر زمان که هر یک از مهلت‌ها به پایان برسد، به کار خود ادامه می‌دهیم.

مجری برنامه گفت: اگر طرف های غربی به ویژه آمریکایی ها واقعاً به توافق پایبند هستند و علاقه مند به احیای برجام هستند، باید به تعهدات خود عمل کنند و علاوه بر این، جمهوری اسلامی ایران به تمام تعهدات خود پایبند خواهد بود. ” “

کارشناس مسائل بین الملل در ادامه در پاسخ به این سوال که آیا نشانه ای از توافق خوب وجود دارد؟ وی خاطرنشان کرد: در مذاکرات معمولاً چانه زنی صورت می گیرد و طرف های مذاکره سعی می کنند حداکثر مطالبات و خواسته های خود را مطرح کنند. در این مذاکرات، اگر کشوری بتواند از موضع قدرت صحبت کند، در برآوردن خواسته هایش موفق تر است، اما اگر یک طرف از موضع ضعف وارد شود، باید تسلیم خواسته های طرف مقابل شود. سمت.

مجری برنامه افزود: اگر بخواهیم در مذاکرات احیای برجام به گونه ای عمل کنیم که نشان دهیم «توافق داریم» یا «نیازمند توافق» هستیم، طبیعی است که طرف های دیگر بیش از حد مطالبه گر باشند و خواستار تحمیل مطالبات نامشروع هستیم و در موضع «بی نیازی» راه‌های مختلفی را برای مقابله با تحریم‌ها و رسیدن به منافع خود و یکپارچگی اقتصاد دنبال می‌کنیم و در این زمینه برنامه‌هایی داریم، اما مذاکرات را با جدیت دنبال می‌کنیم. طرف مقابل تعهدات را درک خواهد کرد و اگر نه ما به راه خود ادامه می دهیم. در این مذاکرات هر کشوری که نگرش غیر ضروری و اقتدار بالاتری داشته باشد به هدف خود نزدیک می شود.

به احتمال زیاد طرف های مذاکره در وین در نهایت به توافق برسند

وی گفت: به نظر من امکان دارد طرف های مذاکره در وین در نهایت به توافق برسند اما شرط این است که کشورهای غربی از طرح سوالات خارج از حوزه فعالیت هسته ای کشورمان دست بردارند و به تعهدات خود عمل کنند. ما انجامش خواهیم داد. خیلی سریع.” ما می توانیم به نتیجه نهایی برسیم.

اقدامات انجام شده توسط ایالات متحده ممکن است نشانه کوچکی از تلاش برای دستیابی به توافق باشد

این دیپلمات سابق همچنین از برخی اقدامات انجام شده در هفته های اخیر از جمله بازپرداخت برخی تحریم های آمریکا توسط ایران و پرداخت بدهی ایران به سازمان ملل از محل وجوه بلوکه شده در کره جنوبی به عنوان نشانه های کوچکی از تلاش برای دستیابی به توافق یاد کرد. وی در عین حال گفت: ممکن است طرف غربی این اقدامات را انجام دهد تا نشان دهد خواهان بازگشت به برجام است اما هر اقدامی در این زمینه باید الزامات اصلی جمهوری اسلامی ایران و همچنین الزامات جمهوری اسلامی ایران را برآورده کند. در خدمت منافع ما

بیشتر بخوانید:

دولت بایدن برخی از تحریم های ایران را مجدداً اعمال کرده است

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره بازگشت برخی معافیت ها از تحریم ها علیه ایران توضیح می دهد

مجری برنامه ادامه داد: در واقع اگر آمریکا در عمل بخواهد به روش هایی متوسل شود که همکاری آنها را نشان دهد، این اقدامات باید بسیار جامع تر، بلندمدت و بدون محدودیت زمانی و بر اساس توافق اولیه برجام باشد. ” و در قالب رفع کامل تحریم ها و روابط اقتصادی «و تسهیل و تضمین تجارت ما با سایر کشورها. اقداماتی که ایالات متحده تاکنون برداشته است ممکن است نشانه کوچکی از تلاش برای دستیابی به توافق باشد، اما مطمئناً ایالات متحده باید به چارچوبی بازگردد که بتواند گام های واقعی را برای دستیابی به توافق نهایی منعکس کند.

اگر محدودیتی در فعالیت های اقتصادی و تجاری و روابط با سایر کشورها نداشته باشیم به این معناست که به توافق خوبی رسیده ایم.

وی در پایان خاطرنشان کرد: اگر در فعالیت ها و روابط اقتصادی و تجاری با سایر کشورها محدودیتی نداشته باشیم و بتوانیم به عنوان یک کشور مستقل بر اساس منافع کشورمان تصمیم گیری و عمل کنیم به این معناست که به توافق خوبی رسیده ایم.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

معرفی آنتیویروس امنیت کامل پادویش آنتی ویروس پادویش من

معرفی آنتیویروس امنیت تام پادویش – آنتی ویروس پادویش من خرید آنتی ویروس , خرید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.