آمریکا: اهداف معافیت های هسته ای ایران در راستای منافع اساسی ملی ما است

[ad_1]

سخنگوی وزارت امور خارجه در یک نشست خبری در پاسخ به سوالی درباره معافیت های اخیر دولت بایدن به دلیل تحریم ها علیه ایران، به تشریح اهمیت این گونه معافیت ها پرداخت.

به گزارش سایت وزارت امور خارجه، ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه در پاسخ به سوالی درباره معافیت های اخیر واشنگتن از تحریم های هسته ای مبنی بر بازگرداندن ایران به میز مذاکره، گفت: این معافیت ها به دو چیز مربوط می شود. عدم اشاعه سلاح های هسته ای و ایمنی هسته ای. فکر می کنم اکثر ناظران صادق موافق باشند که هر دو در جهت منافع ملی ما هستند، صرف نظر از اینکه برجام چه می شود.
پرایس ادامه داد: برای یک هدف تصمیم به تمدید و تمدید این معافیت ها از تحریم ها گرفته ایم و آن تسهیل مشارکت طرف های ثالث در پروژه های منع اشاعه و امنیت هسته ای در ایران است. این به دلیل نگرانی فزاینده ما در مورد گسترش سلاح های هسته ای، به ویژه در زمینه افزایش ذخایر اورانیوم غنی شده در ایران انجام شده است.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: در صورت عدم وجود این معافیت‌ها، بحث‌های فنی دقیق با اشخاص ثالث در خصوص انتقال ذخایر انجام شد.[اورانیوم] و هیچ فعالیت غیر تکثیری دیگری وجود نداشت. همانطور که می دانید دولت ترامپ حتی پس از تصمیم غیرمنطقی خود مبنی بر خروج از بریم، چندین سال معافیت های مشابهی را صادر کرد، دقیقاً به این دلیل که می دانست چقدر ارزش تمدید آنها را دارد. نمی‌دانم قبلاً از پمپئو، وزیر خارجه سابق آمریکا نقل قول کرده‌ام یا نه، اما او درباره استثنا گفت: «این تصمیم به کاهش خطر گسترش سلاح‌های هسته‌ای کمک می‌کند».
وی افزود: بحث‌های فنی ایجاد شده در این معافیت‌ها در هفته‌های پایانی برجام ضروری است، زیرا اگر ایران بخواهد به تعهدات هسته‌ای خود ادامه دهد، این معافیت ضروری است. اما اگر مذاکرات منجر به بازگشت متقابل تعهد نشود، این گفتگوهای فنی همچنان می تواند به اهداف منع اشاعه ما کمک کند.
به گزارش ایسنا، اظهارات پرایس پس از آن بیان می شود که رویترز آخر هفته گذشته گزارش داد دولت بایدن روز جمعه برخی از تحریم هایی را که در دوران ترامپ برداشته شده بود، علیه ایران لغو کرد. یک مقام وزارت امور خارجه گفت که این اقدام برای تسهیل مذاکرات در وین بوده و به معنای بازگشت به برجام نیست.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا روز جمعه چندین معافیت از تحریم‌ها را درباره فعالیت‌های هسته‌ای غیرنظامی ایران امضا کرد.

آسوشیتدپرس همچنین به نقل از وزارت امور خارجه آمریکا اعلام کرد که معافیت های جدید به کشورها و شرکت های خارجی اجازه می دهد تا در پروژه های غیرنظامی نیروگاه هسته ای بوشهر ایران، آب سنگین اراک و یک رآکتور تحقیقاتی در تهران کار کنند.

در می 2020، دونالد ترامپ به عنوان بخشی از برنامه «فشار حداکثری» خود علیه ایران به این معافیت پایان داد.

به گزارش یورونیوز، وزارت خارجه آمریکا روز جمعه «تهدید تحریم ها» را علیه کشورها و شرکت های خارجی از جمله روسیه، چین و کشورهای اروپایی که با بخش غیرنظامی برنامه هسته ای ایران همکاری می کردند، لغو کرد.

وزارت امور خارجه گفت که این معافیت برای تسهیل گفتگوها طراحی شده است که به دستیابی به توافقی در مورد بازگشت متقابل به شورای امنیت کمک می کند و راه را برای بازگشت ایران به اجرای تعهداتش هموار می کند.

وزارت امور خارجه به کنگره نیز اطلاع داد.

این وزارتخانه همچنین تاکید کرد که این اقدام همچنین برای کمک به منافع عدم اشاعه و امنیت هسته ای آمریکا و محدود کردن فعالیت های هسته ای ایران طراحی شده است.

وزارت امور خارجه گفت که این اقدام بخشی از یک تعهد یا بخشی از توافق قبلی نیست و افزود که آنها همچنان بر همکاری با شرکا و متحدان برای مقابله با طیف گسترده ای از تهدیدات ایران تمرکز می کنند.

ما از طریق برخی از افرادی که این روزها پیام می دهند به طرف آمریکایی گفته ایم که باید حسن نیت خود را در عمل نشان دهند. حسن نیت در عمل به این معناست که اتفاقی ملموس بر روی زمین در حال وقوع است.

امیرعبداللهیان ادامه داد: لغو برخی تحریم ها به معنای واقعی کلمه می تواند ترجمه حسن نیت آنها باشد. آمریکایی ها در مورد آن صحبت می کنند، اما باید بدانید که آنچه روی کاغذ اتفاق می افتد خوب است، اما کافی نیست.

انتهای پیام/

[ad_2]
source

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

معرفی آنتیویروس امنیت کامل پادویش آنتی ویروس پادویش من

معرفی آنتیویروس امنیت تام پادویش – آنتی ویروس پادویش من خرید آنتی ویروس , خرید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.