پیشخوان‌های کتاب در زنجان گسترش می‌یابد

[ad_1]

ایسنا/زنجان مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان زنجان گفت: در راستای ترویج فرهنگ مطالعه، پیشخوان‌های کتاب در استان زنجان گسترش می‌یابد.

ایرج صادقی صبح امروز (۷ دی‌ماه) در جلسه انجمن کتابخانه‌های عمومی خرم‌دره با اشاره به اینکه بسیاری از مشکلات و آسیب‌های اجتماعی ناشی از ناآگاهی و بها ندادن به کتاب است، تاکید کرد: مقام معظم رهبری نیز در بسیاری از سخنرانی‌های خودشان به این مقوله مهم پرداخته و بر ضرورت اهتمام‌ جدی در حوزه ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی تاکید دارند.

وی با بیان اینکه وقتی شاخص‌های توسعه‌یافتگی یک منطقه بررسی می‌شود، سه شاخصه مورد توجه قرار می‌گیرد که اولین آن کتاب و کتاب‌خوانی است، ادامه داد: شاخص دوم نیز نشر و تالیف کتاب و شاخص سوم سرانه مطالعه کتاب است.

این مسئول با تاکید بر اینکه توسعه کتاب و کتاب‌خوانی به وسیله یک فرد یا یک گروه میسر نمی‌شود، تصریح کرد: برای توسعه این فرهنگ در جامعه، تک‌تک اعضای جامعه باید تلاش کرده و دستگاه‌های اجرایی نیز از هیچ کوششی دریغ نکنند.

صادقی با یادآوری اینکه در راستای ترویج فرهنگ کتاب و کتاب‌خوانی، بحث توسعه پیشخوان در مناطق مختلف استان مدنظر است، اضافه کرد: یکی از ارکان موفقیت این پیشخوان‌ها، حمایت مردم و حمایت کتابخانه‌ها است.

مدیرکل نهاد کتابخانه‌های عمومی استان زنجان با بیان اینکه بسیاری از روستاهای استان فاقد کتابخانه هستند و همین موضوع سبب شده که به کتاب دسترسی نداشته باشند، متذکر شد: علاوه بر پیشخوان‌های کتاب، توسعه کتاب‌خانه‌های سیار می‌تواند در حل بخشی از مشکلات این روستاها در حوزه کتاب و کتاب‌خوانی تاثیرگذار باشد.

وی با اشاره به در پیش رو بودن حماسه ۹ دی و سالروز شهادت سردار دل‌ها سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی، افزود: برای گرامی‌داشت این روز نیز فعالیت‌های شعرخوانی و فعالیت‌های فرهنگی متنوع در سطح کتابخانه‌های استان برگزار خواهد شد که در حوزه شعرخوانی، زنجان میزبان شاعران پنج استان است.

این مسئول با بیان اینکه نهاد کتابخانه‌های عمومی از لحاظ اعتبارات با مشکل مواجه است، گفت: انجمن‌ها یکی از ارکان مهم کتابخانه‌های عمومی است که علی‌رغم کمبود اعتبارات، از هیچ تلاشی برای ترویج فرهنگ کتاب و کتابخوانی در استان و ارائه راهکار و پیشنهاد دریغ نکرده‌اند.

فرماندار خرم‌دره نیز در ادامه این جلسه با بیان اینکه با روی کار آمدن دولت جدید، مردم امیدوار شده‌اند، به همین خاطر همه مسئولان باید تلاش شبانه‌روزی داشته باشند که حاصل این تلاش‌ها باید در زندگی مردم ملموس باشد، بیان کرد: مردم انتظار کار و تلاش جهادی از مدیران برای حل مشکلات دارند.

فیاض محبی با تاکید بر اینکه جلسات باید از تشریفاتی بودن به دور بوده و کاربردی باشد و افراد حاضر در جلسه قبل از حضور باید همه جوانب را سنجیده و با آگاهی در جلسه حاضر شوند، متذکر شد: مصوباتی باید تصویب شود که قانونی بوده و قابلیت اجرا داشته باشد.

وی با تاکید بر ضرورت توجه جدی به حوزه کتاب و کتاب‌خوانی در این شهرستان با توجه به نُرم بالای باسوادی خرم‌دره، خاطرنشان‌کرد: در زمینه کتابخانه نیمه‌کاره مدارس نیز همه تلاش خود را برای بررسی مشکلات پیش رو به کار خواهیم بست.

انتهای پیام

[ad_2]
خبرهای مهم

درباره ی admin_asooweb

مطلب پیشنهادی

معرفی آنتیویروس امنیت کامل پادویش آنتی ویروس پادویش من

معرفی آنتیویروس امنیت تام پادویش – آنتی ویروس پادویش من خرید آنتی ویروس , خرید …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.